Özdeker İnşaat’tan yeni yaşam alanı!

Özdeker İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Özdeker ile www.insaatnoktasi.com ziyaretçilerine özel söyleşi gerçekleştirdik. Yeni başlayacakları projenin detaylarını ve sektörün genel değerlendirmesini ele aldığımız haberimizde kentsel dönüşümü de değerlendirdik. İşte tüm ayrıntılar…

Özdeker İnşaat’tan yeni yaşam alanı!

Öncelikle piyasanın ve sektörün şu anki değerlendirmesini gerçekleştirecek olsanız neler söylerdiniz?

Temmuz ayında ciddi bir patlama yaşandı. Stokların tümü eridi diyebilirim, sadece bizim için değil bütün firmalar için güzel gelişme yaşandı. Bu durum inşaat sektörünü son yaşanan krizden sonra canlandırdı. Ancak bayramdan sonra satışlar durgunlaşmaya başladı tabii.

Yeni projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

İsmini net olarak ifade etmesek de ‘Marka’lı konutlarımız üzerinden ilerliyoruz. Marka 270, Marka 333 gibi… Satışın başlaması ile birlikte açıklamayı planlıyoruz. 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşacak sitede toplam 74 konut bulunacak. Yüzme havuzu, spor salonu, zeminde bahçeli daireler ve en üst katta teraslı daireler ile kaliteli bir yaşam sunmayı hedefliyoruz. U şeklinde 5 katlı gerçekleşecek projemizin ortasında havuz yer alacak. Westpark Outlet AVM’ nin hemen altında yer alan projemiz yeni açılacak şehir hastanesine yakınlığı ile de büyük ilgi görecek. 1200 m2 alana bina kurulurken 12 dönümlük arazinin geri kalan kısmı yeşillik ve sosyal donatı alanı olarak planlandı. Pandemi döneminden sonra herkesin yeşilliğe duyduğu ilgi ve ihtiyaç arttı. Her zaman önemli olan yeşil alan artık vazgeçilmez bir şart gibi. Bu sebepten de çok olumlu ilerleyeceğini öngörüyoruz. Hatta bahçeli daireler rakamı ne olursa olsun alacağız, satılık bulamazsak kiralayacağız şeklinde yorumlanıyor.

Peki yeni projenizin ön talepleri ile ilgili soracak olursak yatırım amaçlı mı yaşam için mi tercih edilecek?

Bahçeli dairelerde yaşamak isteyenler satışa çıkmadan alıcısını buluyor. Ancak hastane açılacağı içinde küçük daireler yatırıma oldukça elverişli. Yani kısaca soruyu yanıtlamak gerekirse alıcısı, yatırımcıda olacak yaşamak isteyenlerde.

Kentsel dönüşüm projesi yapıyor musunuz?

Şehrin içerisinde kentsel dönüşümden ziyade site şeklinde binalar inşa ediyoruz. Siteler daha çok rağbet görüyor.

İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarını nasıl buluyorsunuz, tercih etmemenizin sebebi nedir?

Binaların yıkılıp yeniden inşa edilme durumunu çok tasdiklemiyoruz. Bu bir kentsel dönüşüm değil bina dönüşümü oluyor, çok doğru yapıldığını düşünmüyoruz. Otopark ve yeşil alan yine yok. Bu durum kentsel dönüşüm ilkesini ele aldığımızda çokta yerinde bir ilerleyiş değil. Sokak 8 metre ise değişimden sonra yine 8 metre olarak kalıyor. Ancak ada bazında yapıldığı taktirde olumlu gelişmeler gözleniyor. Otopark sorununun olmadığı yeşil alanla renklenen yaşam alanları için yerleşim alanları fırsatlarını İzmir içerisinde kaçırmış görünüyoruz.

 

 

Haber / Nihal Özken – Ayşe Nur Ustaoğlu
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.