"İnşaat Sektörü Eskisi Gibi Olmayacak"

‘Koronavirüs ortamı bittikten sonra, her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de eskisi gibi olmayacaktır’ diyen Özdeker Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Özdeker ile www.insaatnoktasi.com takipçileri için online röportaj yaptık...

"İnşaat Sektörü Eskisi Gibi Olmayacak"

İzmir’in tanınmış inşaat şirketlerinden Özdeker İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Özdeker ile koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde biz de online röportaj gerçekleştirdik. Koronavirüsün birçok sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkilediğini dile getiren Özdeker ile inşaat sektörü  ve yeni başlayacakları projeler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…

Öncelikle Özdeker İnşaat’ı tanıyabilir miyiz?

Özdeker İnşaat 1963 yılında babam Osman ÖZDEKER tarafından şahıs firması olarak kurulmuş ve müteahhitliğe başlayarak;
Karşıyaka merkezli konut yapıları yapmaya başladı
1991 yılında babam ile birlikte bugünkü Özdeker İnşaat Ltd. Şti. oluşturuldu.
2002 yılında babamızın ortaklıktan ayrılması ile abim Çetin Mustafa ÖZDEKER ile yolumuza devam ettik.

Bugüne kadar yaptığınız projeler nelerdir?

Bugüne kadar yüzlerce konut ve sanayi yapıları yaptık Projelerimiz;
Profesörler Sitesi- Palmiye Sitesi
Özusta Sitesi
Bornova Su Evleri
Çeşme Su Evleri
Bostanlı A Plus Evleri
Son üç yılda ise MARKA333 ve MARKA270 projeleri, bunlar gibi yüzlerce bina, konut, sanayi tesisleri yapıldı.

Bu yıl içinde yapacağınız konut projeniz var mı? Bu projenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Osmangazi de yeni yapılan Şehir Hastanesi civarında 72 konutluk, 1+1, 2+1, 3+1 dairelerden oluşan bir site yapılacaktır. Eylül, Ekim ayı gibi başlamayı planlıyoruz.

Şu an tüm dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüsü inşaat sektörünü nasıl etkiledi. Yeni başlayacak olduğunuz projenizi etkiledi mi? Konut satışlarına etkisi oldu mu?

Çoğu sektörde olduğu gibi inşaat sektörünü de direkt etkiledi. Satış ofisimizi 24 Mart’tan itibaren kapatmak durumunda kaldık. Müşterilerimize onlina hizmet veriyoruz. Bir süre daha (2-3 ay) olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Evet bu projeye başlamayı 3 ay ötelemek zorunda kaldık.

 Konut kredi faizleri yeniden yüzde 1’in altına indi. Bu konut satışlarınıza yansıdı mı?

Evet faizlerin sıfır konutlarda 0,79 oranına inmesi bitmiş konut satışlarını olumlu düzeyde artırdı. 2020 Ocak, Şubat döneminde 2019 aynı dönemine göre %200 civarında artışlar oldu.

Sektörün başlıca sorunları neler? Çözüm için önerilerinizi belirtir misiniz?

İnşaat sektörü ülkenin dinamiklerinden direkt etkileniyor. Ortam düzeldiğinde de en son düzelen sektör oluyor. Koronavirüs ortamı bittikten sonra, her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de eskisi gibi olmayacaktır. Daha butik projeler ve yatay mimari daha revaçta olacaktır.

 İzmir ve Ege Bölgesi gayrimenkul sektörünü değerlendirir misiniz?

İzmir herkesin yaşamak istediği bir bölge, onun için göç olacaktır. Yeni yerleşim yerlerinin imara açılması ve yatay mimari.

İzmir konut fiyat artışında son zamanlarda İstanbul’u geçmiş durumda. Bunu neye bağlıyorsunuz?

İstanbul’dan göçe ve 2018 ve 2019 döneminde fiyatlar çok düşük kalmıştı. Arsa maliyetindeki artış da buna etken.

İzmir’de konut yatırımı düşünenlere nasıl tavsiyelerde bulunursunuz?

Gökdelen gibi büyük projeleri uygun bulmuyoruz. AVM’ler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. İzmir’in karakterine uygun binalar yapılması gerekir.

İzmir’in ilçeleri de konut sektörü açısından önemli gelişmeler kaydetti. İzmir’de konut değerleri yükselen ilçeleri değerlendirir misiniz?

Tire, Torbalı, Menderes, Aliağa, Menemen yeni revaçta olan bölgeler, ayrıca son 5 senedir Urla, Seferihisar bölgeleri de revaçta.

Nihal ÖZKEN