Ünlü Eyfel Kulesi'nin mimarının ülkemizdeki eseri

Dünyanın en çok bilinen mimari eserlerinden bir tanesi olan Eyfel Kulesi‘nin ünlü Fransız mimarı Gustave Eiffel ülkemizdeki en güzel illerimizden bir tanesinin iki tarihi binasına imza atmıştır.

Ünlü Eyfel Kulesi'nin mimarının ülkemizdeki eseri

Fransa’nın dünyaca ünlü ve sembolü olan Eiffel Kulesi’ni tasarlayan, ünlü Fransız mimar Gustave Eiffel‘in İzmir’de iki tarihi eseri bulunuyor.  Eiffel Kulesi‘nin daha temelleri atılmadan ve henüz günümüzdeki ününe kavuşmadan önce mimar Eiffel tarafından tasarlanan Basmane Garı binasını ünlü mimarın Fransız Regie Generale adlı şirketi 1876 yılında inşa etmiştir.

Aynı senelerde inşa edilmiş olan Fransa’daki Liyon Garı binasıyla aynı özellikleri taşımaktadır. 1922 yılında İzmir’de çıkan büyük bir yangın sonucu ağır hasar gören Basmane Garı binası 1926 yılı sonlarında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının kurulmasıyla bir tadilat ve onarımdan geçerek hizmete sokulmuştur.

Ünlü mimarın ülkemizdeki bir diğer eseri ise yine İzmir'deki Konak Pier'dir. 1890'lı yıllarda hizmete açılmış olan tarihi bina da Fransız mimar Gustave Eiffel imzasını taşıyor. İnşa amacı gümrük binası olarak tasarlanan yapı, 1960'lı yıllarda balık hali olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2003-2004 yılları restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki şeklini almış ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Böylelikle ünlü Eyfel Kulesi'nin mimarı, Basmane Gar ve Konak Pier olmak üzere ülkemizin güzel ili İzmir’de iki önemli mimari bırakmıştır.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.