Eski Yunan mimarisinde tapınaklara giden rampalar

Yeni bir araştırmaya göre, yaklaşık 2.500 yıllık eski Yunan tapınakları, ziyaretçilerin erişimini artırmak için engelli rampaları ile inşa edilmişti.

Eski Yunan mimarisinde tapınaklara giden rampalar

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nden arkeologlar, çeşitli eski Yunan yapılarındaki rampaların yerleşimini ve tasarımını yeniden inceledi ve engelli yerlilerin erişimini iyileştirmek için kuruldukları sonucuna vardı.

Bulgular, bunları antik toplumların yapılarını engelli insanlar için uyarlayan en eski kanıtlar haline getirmekte ve Antik Yunanistan mimari tasarımın sofistikeliğini daha da kanıtlamaktadır.

Araştırmacılar, erişim rampalarının, hareketlilik engelli birçok insanın şifa tanrısı Asclepius'tan yardım aramaya başladığı iyileştirici sığınaklarda özellikle yaygın olduğu bulgularına ulaştı ve uzmanlar, MÖ 4. yüzyıldan daha eski bazı yapıların, büyük olasılıkla engelli erişimi düşünülerek inşa edildiğini belirtti.

Antiquity gazetesinin yayınladığı çalışmada, Antik Yunan'daki en önemli şifa kutsal alanlarından biri olan Epidaurus'daki Asklepios Kutsal Alanı’nda, dokuz yapı üzerinde 11 taş rampa olduğu belirtildi.

eski-yunan-tanıpakları-rampaları-insaatnoktasi-1.jpg

Çalışmanın baş yazarı Debby Sneed bir basın açıklamasında, "Arkeologlar eski Yunan tapınaklarındaki rampaları uzun zamandır biliyorlar, ancak Yunan mimarisi tartışmalarında rutin olarak görmezden geldiler" dedi.

Eski Yunan’da kutsal alanları ziyaret eden birçok ziyaretçinin hareket bozukluğu olduğu zaten bilinmektedir. Araştırmacılar, Korint’teki bir kutsal alanda, insanlarının uzuvlarının iyileşmesi için şifa tanrısı Asclepius’a bacakları ve ayakları temsil eden adaklar adadıklarını ileri sürdü.

Yaklaşık 25 yüzyıl öncesinden kalma etkileyici mimari yenilik, bugün birçok mekanda engelli erişiminin eksikliğini de vurgulamaktadır.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.