Dünyanın en farklı 10 mimarisi

Nefes kesen manzaraları ve dış görüntüleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıtlar. Her şehirde ayrı bir eser, ayrı bir hikaye… Bu mimari eserlerden en beğenilen 10 tanesini bir araya getirdik. Bakalım hangi şehirlerde nasıl mimariler varmış... Tüm detaylar www.insaatnoktasi.com haberimizde...

Dünyanın en farklı 10 mimarisi

GEİSEL KÜTÜPHANESİ (SAN DİEGO, ABD)

Kalifornia Üniversitesi’nin içinde yer alan bu mimari yapıt 1 Aralık 1970 yılında Robert A. Throburn tarafından tasarlandı. 4 katlı, ilginç bir tasarım olan bu binanın dış cephesi sırf camdan oluşmakta.

Kütüphane hemen her alanda çok geniş bir kitap çeşitliliğine sahip. Kalifornia Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin böyle sıra dışı bir mimari yapıtın içinde kitaplarla baş başa kalması büyük bir şans…

PEKİN ULUSAL STADYUMU (ÇİN)

Çin hükümeti uluslararası bir tasarım yarışmasıyla dünyaca ünlü mimarları bir araya getirdi.

Bu yarışmanın kazananları ArupSport ve China Architecture Design & Research Group ile işbirliğine giden Herzog & de Meuron oldu.

2003 yılında temelleri atılan bu stadyum Pekin’deki 2008 Yaz Olimpiyatları için tasarlandı. Dış görünüşü nedeniyle kuş yuvasına benzetilmekte. 5 yılda tamamlanan yapının 91.000 kişilik kapasitesi var. Pekin Ulusal Stadyumu, atletizm yarışmaları ve futbol finallerinin yanı sıra, açılış ve kapanış seramonilerinin de adresi. 

DANS EDEN EV (ÇEK CUMHURİYETİ)

Prag’da Vlatava Nehri kıyısında bulunan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen bu binanın stili, sanat ve mimarlık çevrelerince yeni barok olarak nitelendiriliyor.

Mimarlar, Dancing House’u şehrin kültür merkezi yapmayı planlamışlardı ve bu bina zamanla Prag’ın sembollerinden biri haline geldi.

Prag halkının en çok ilgi gösterdiği yapılardan biri olan bu binanın en üst katında Viatava nehrinin manzarasıyla muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirsiniz…

WONDERWORKS (PİGEON FORGE, ABD)

Şiddetli bir havaya maruz kalan bir evin başka bir bina üzerine ters düşmesini andıran bu mimari yapıt, Pigeon Forge’dedir.

Milyonlarca turistin başını döndüren bu binaya giriş ücretsiz. Bu binanın girişinde sadece büyük bir salon var ve yerde olması gereken herşey tavanda… Lambalar, tablolar, merdivenler… Fakat başınızı aşağı eğince herşey normale dönüyor.

Bu ilginç mimari eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor. Wonderworks aynı zamanda sihirbaz gösterilerinin bilet satış yeri. Sizin de Pigeon Forge’ye yolunuz düştüğünde bu ilginç mimari yapıya sahip binayı görmeden dönmeyin.

MANCHESTER ADALET MAHKEMESİ MERKEZ BİNASI (MANCHESTER, İNGİLTERE)

En ilginç mimari yapılar arasında yer alan bir diğer bina da İngiltere’de bulunan Manchester Adalet Mahkemesi Merkez Binası.

Bu mimari eser Mart 2008’de hizmete açıldı. Dış görünüşüyle ve mimari yapısı ile ilgili bilgi vermek gerekirse Manchester Adalet Mahkemesi Merkez Binası 15 katlı olup 34.000 metrekarelik konaklama kapasitesine sahip. İçerisinde 47 mahkeme salonu ve 75 adet danışmanlık ofisini barındırmakta.

Özgün estetiği ile şehir sakinlerini büyüleyen bu yapı, en prestijli bina olarak tarihte hak ettiği yeri aldı.

KANSAS HALK KÜTÜPHANESİ (MİSSOURİ, ABD)

Teknolojinin tüm hızıyla hayatımızın her alanında olduğu bu dönemde kütüphanelere ilgi azaldı. Kitaplara olan ilgiyi arttırmak amacıyla Amerika’nın Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edildi. Dış Cephesi, rafa dizilmiş kitaplar şeklinde tasarlanan kütüphanenin yapımı 2004 yılında tamamlandı.

Kansas Halk Kütüphanesi aynı zamanda resim ve kitap sergileri gibi çeşitli eğitici ve eğlenceli sosyal aktiviteler sunmakta. Bu sayede insanların kütüphanelere olan ilgileri de artmakta…

HAVA KUVVETLERİ AKADEMİSİ KİLİSESİ (KOLORADO, ABD)

Amerika’nın Kolorado eyaletinde insanların hayran kaldığı bu kilise, dünya mimarisinin en beğenilen ibadethaneleri arasında yer alıyor. 28 Ağustos 1959 tarihinde yapımına başlanan kilise başlayan kilise 1963 yılında tamamlandı. Özgün ve estetik bir yapısı olan bu kilisede kim ibadet etmek istemez ki?

NORD LB BİNASI (HANNOVER, ALMANYA)

Almanya’nın en büyük ticari bankalarından bir tanesi olan Nord LB Binasının, cephesi tamamen camdan imal edildi. Yaklaşık 40.000 metre kare kullanım alanı olan ticari banka bir mimari harikası. Nord LB binası ticari bankanın yanı sıra kafeleri, restoranları, barlarıyla modern ve ilginç tasarım örnekleri sunmakta.

KÜP EVLER (ROTTERDAM, HOLLANDA)

Piet Blom tarafından 1977 yılında inşa edilen küp evler Rotterdam ve Helmond şehirlerinin silüetine alışılmışın dışında bir tat katmıştır. 45 derecelik bir açı ile yatırılmış küpler yerel halkın ve turistlerin ilgisini üzerinde tutmayı kolay bir şekilde başarıyor… 100 metre karelik bir iç hacmi olmasına rağmen küplerin yerleştirilme şekli nedeni ile 25 metrekaresi yaşam alanı olarak kullanılamıyor.

LONGABERGER BİNASI (OHİO, ABD)

Dünyanın en büyük tahta piknik sepeti olan Longaberger Binası, uzmanlığı tahta piknik sepetleri üzerine olan Longaberger binası firması tarafından tasarlanan 7 katlı bir yapı. Aynı zamanda firmanın genel merkezi olan bu bina ziyaretçilerine, pikniğe götürülen bir yiyeceğin nasıl hissettiğine dair ipuçları veriyor…

Mimari yapılar şehirleri güzelleştirerek, sakinleri ve ziyaretçileri için bulundukları yerleri ilgi çekici bir hale getiriyorlar. Yaptığınız gezintiler sırasında karşınıza çıktığında sizi heyecanlandıran bir çok eserle karşılaşmışsınızdır. Bu eserlerin ruhunuzda yarattığı coşkuyu hissetmek için ise yapmanız gereken tek şey  yollara düşerek meraklı gözlerle etrafa bakmak.

 

kaynak: prontotour

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.