‘Birinci el konutlar cazip hale getirilmeli’

KONUTDER Başkanı Ziya Altan Elmas, inşaat sektörünün canlandırılması için ‘birinci el’ konutların teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “İlave bazı mekanizmalarla birinci eli daha cazip hale getirecek şeyler yapmalıyız” dedi

‘Birinci el konutlar cazip hale getirilmeli’

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ziya Altan Elmas, Bakanlıktan açıklanan teşvik paketi ile sektörün beklentinin üzerinde hareketlendiğini vurgulayarak, “Temmuz ayına iyi bir başlangıç yaptık. Satışlar devam ediyor ve birkaç ay daha bu hareketliliğin devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak kamu bankalarının 0,64 faiz oranını, bir yıl ödemesiz ve 15 yıl vadeli sunduğu bu mekanizmayı daha ne kadar ay devam ettireceği de kritik bir konudur. Çünkü bugün piyasayı hareketlendiren bu kampanyadır” dedi.

 Haziran ayında ilk defa yüzde 60’a yakın konut kredili alım gerçekleştiğini vurgulayan Elmas, “Genelde Türkiye’de satılan konutların yarısından fazlası insanların kendi imkanlarıyla aldıkları konutlardır. Yani yüzde 40 civarında konut kredisi ile satılan konut olur. Haziran’da ilk defa bu tersine döndü. Yani neredeyse yüzde 60’a yakın konut kredili alım gerçekleşti. Bu süreç, kendi parasıyla konut alımını da teşvik etti. Konuta olan ilgi ve alakayı da büyütmüş oldu” diye konuştu.

Eylül- Ekim aylarından itibaren yeni projelerle ilgili sektörden işaretler görülebileceğinin altını çizen KONUTDER Başkanı Ziya Altan Elmas, Eylül – Ekim’e kadar ivmenin böyle devam etmesi durumunda yeni konut üretimlerinin görülebileceğini sözlerine ekledi.

‘Birinci elin rekabet şansı artırılmalı’

Birinci el ve ikinci el konut dengesinin önemine vurgu yapan Elmas şunları söyledi: “Haziran ayındaki rakamlara baktığımız zaman yüzde 70’nin ikinci el yüzde 30’nun birinci el olduğunu görüyoruz. Bu daha önce yarı yarıyaydı. Bizim hızlıca insanlarımızın tercihlerini birinci elden yana döndürmemiz lazım. Demek ki ortaya koyduğumuz mekanizma konut satışlarını hızlandırıyor ama birinci ele yeteri kadar pay vermiyor. O zaman bizim ilave bazı mekanizmalarla birinci eli daha cazip hale getirecek şeyler yapmalıyız. Birinci el üreticileri, özellikle Konutder üyeleri, fiyatlarını zaten artırmadılar. Fiyatlar makul bir seviyede son bir buçuk senedir devam ediyor.Bizim inşaat sektörünü canlandırmamız için birinci eli teşvik etmemiz gerekiyor. Bu ne olabilir; bazı vergi indirimleri olabilir, üreticilerin ellerinde ofis ve ticari alan stoku var. Bunlar kampanyadan yararlanamıyor. Bunlara yönelik KDV indirimi olabilir. Bunlar için ayrı bir paket olabilir. Bir de faiz makasını biraz daha açmak olabilir. 0,64 değil de 0,54 faiz uygulanabilir. Çünkü 0,74 de makul bir rakam.Birinci elin rekabet şansı böylece biraz daha artırılabilir.”

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.