Yüzen Betonun Yoğunluğu Suyun Yoğunluğundan Düşük

Yüzen beton, inşaat malzemelerinde en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan donma çözünme olaylarının önüne geçiyor ve betonun çatlamasını engellemiş oluyor.

Yüzen Betonun Yoğunluğu Suyun Yoğunluğundan Düşük

Herkesin bildiği gibi yaşadığımız coğrafya deprem etkisi altındadır. İnşa edilen yapılarımızdan da mümkün olduğu kadar hafif olmasını isteriz ki deprem esnasında yapı yeteri kadar salınım yapsın. Ölü yük diye tabir ettiğimiz duvarların ise ağırlıkları ihmal edilemeyecek kadar fazladır ve doğal olarak yapıya etki etmektedir. Bu bağlamda kullanılan malzemelerin olabildiğince dayanıklı ve hafif seçilmesi gerekir.
Her çalışmanın altında yatan temel sebeplerden olan insanoğlunun doğaya verdiği zarar yine bir başarının sebebi olmuştur.
Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İsmail Demir’in TÜBİTAK tarafından sağlanan destekle yürüttüğü çalışma başarıyla sonuçlanmış ve patentini alarak seri üretme geçmesi planlanan ‘’Yüzen Beton’’ ortaya çıkmıştır. Projenin amacı, yapı malzemeleri üretiminde kullanılan mineral malzemelerin doğadan alınarak tahrip edilmesi yerine atık sahalardan alınan malzemelerin değerlendirilmesi esas alınmıştır.

Bu Beton Nasıl Yüzüyor?

Tasarlanan betonda mermer tozu ve kül kullanılmıştır. Bu sayede atık malzemeler değerlendirilerek çevreyle dost yerli malzeme üretilmiştir. Ayrıca içerisine kimyasal maddeler ve organik esaslı köpük ajanı da ilave edilmiştir. Kullanılan köpük ajanı beton içerisinde kapalı hava odacıkları oluşturarak su ve hava girişini önlemiş oluyor. Böylece, diğer betonlar gibi yağmur sonrası içerisinde su hapsetmeyip ağırlaştırmazken; inşaat malzemelerinde en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan donma çözünme olaylarının önüne geçiyor ve betonun çatlamasını engellemiş oluyor.
Yüzen betonun yoğunluğu suyun yoğunluğundan düşük olduğundan suda batmıyor. Köpük ajanlar betonun hafif olmasını sağlarken, boşlukları tamamen doldurması ile yüksek dayanım kazandırıyor. Böylece binalarda duvarların oluşturduğu ölü yük, hafif beton teknolojine göre üretilen bu malzemenin kullanılmasıyla azaltılmış oluyor ve deprem esnasında binanın daha güçlü olmasını sağlıyor. Ürünün mukavemeti 300-600 kg/m³ oluşuyla TSE standartlarının oldukça üstünde. Üstelik ısı yalıtım değeri piyasadaki diğer ürünlere kıyasla oldukça yüksek.
Piyasadaki diğer ürünlerle aynı işlevi gördüğü; dayanımının, ısı yalıtımının oldukça yüksek, ağırlığının ise düşük oluşu ve üretiminde kullanılan malzemenin atık ve ucuz oluşuyla oldukça ekonomik olarak karşımıza çıkan bir yerli malzeme olmuştur.

İnşaat Mühendisi Berna YILDIRIM
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.