"İnşaat Sektörü Endüstri 4.0'dan Yararlanmalıdır"

COVID-19 pandemisinin ve Endüstri 4.0'ın etkileri, inşaat firmalarının verimliliği artırmak için teknolojiye yatırım yapmasını gerektirdi.

"İnşaat Sektörü Endüstri 4.0'dan Yararlanmalıdır"

Vietnam İnşaat Bakanlığı'na göre, inşaat sektöründe faaliyet gösteren 1.500'den fazla işletme 2020'de tasfiye prosedürlerini tamamladı ve bu da COVID-19 salgınının bu şirketlerin işleyişi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösterdi, ancak Hükümet geçen yıl yardım amacıyla bankacılık faiz oranlarını düşürdü.
Diğer bir sorun da, girdi maliyetlerinin önemli ölçüde artması ve gayrimenkul fiyatlarının buna karşılık gelen bir artış görmemesi ve bunun da işletme verimliliğini etkilemesiydi.
Bakanlık, emlak piyasasının iyileşme belirtileri gösterdiğini, ancak toparlanmanın beklendiği kadar hızlı gerçekleşmediğini söyledi. Ayrıca, bir dizi emlak projesindeki yasal sorunlar, inşaatta durgunluğa neden oluyordu. Büyük firmalar da zorluklarla karşılaştı.
Vinaconex Corporation'ın genel müdürü Nguyen Xuan Dong, 2020 yılında şirketin gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 42 düştüğünü ve inşaat gelirinin yüzde 45, emlak işinin ise yüzde 86 düştüğünü söyledi.
Ekonomi uzmanı Can Van Luc, Vietnam ekonomisinin 2020 yılında COVID-19 salgınının etkilerine rağmen dünya ortalamasının üzerinde yüzde 3 büyüdüğünü söyledi.
2018-19 döneminde gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme oranı, 2021'de yüzde 6,5-7 ve önümüzdeki 10 yıl için ortalama yüzde 7 olarak tahmin edilen ortalama yüzde 6,8 civarında gerçekleşti. Luc, olumlu ekonomik beklentilerin emlak piyasasının gelişimini hızlandıracağını ve inşaat işletmelerine operasyonları genişletme ve gelecekte verimliliği artırma fırsatları sunacağını söyledi.
Vietnam İnşaat Ekonomisi Derneği'nden Cao Van Ban'a göre, makroekonomik durum ve emlak piyasasının toparlanmasına yönelik olumlu beklentiler, inşaat şirketlerinin gelişmesi için yeni fırsatlar açarken aynı zamanda zorluklar ve yeni gereksinimler de getiriyor.
Ban, inşaat firmalarının inşaat sürecini hızlandırmak, maliyetleri düşürmek ve kaliteyi iyileştirmek için çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.
Ban, "Şu anda inşaat şirketleri için en önemli şey, atılımlar yaratmak için bilim ve Endüstri 4.0'dan yararlanmaktır." dedi.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.