Dubai'de Aktif 4.792 İnşaat Projesi Devam Ediyor

Dubai inşaat sektörü, Expo 2020 Dubai deki inşaat faaliyetleri nedeniyle büyümeye devam edecek.

Dubai'de Aktif 4.792 İnşaat Projesi Devam Ediyor

25 - 28 Kasım tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşen The Big 5 sırasında, Dubai Ticaret ve Sanayi Odası, Dubai'de şu anda 4.792 inşaat projesinin aktif olduğunu ve BAE'deki toplam projelerin % 42'sini kapsayan brifing oturumunu açıkladı.
Dubai Odası tarafından sunulan analiz, Expo 2020 Dubai ve hükümet önderliğindeki altyapı projelerinin, sonraki iki yıl boyunca devam etmesi beklenen trend ile birlikte, Emirlik’in inşaat sektörünün büyümesinin ardında 2018 ve 2019’da ortaya çıktığını ortaya koydu.
Dubai Odası’na göre, BNC, IMF, Haver Analytics ve Fitch Connect’in son verilerine dayanan analiz, inşaat sektörünün 2018’de Dubai’nin GSYH’sine % 6,4 oranında katkı sağladığını ortaya koydu.
Raporda, Expo 2020 Dubai ile ilgili altyapı projelerinin çoğunun ya yapım aşamasında ya da tamamlanmış olduğunu, bununla birlikte sözleşmelerin büyük bir kısmının, World Expo’nun Dubai Güney’de gerçekleştirdiği projelerde inşaat işleri için verildiğini belirtti.
Şehir merkezini Expo 2020 sitesine bağlayan Al Maktoum Uluslararası Havalimanı (DWC), Jebel Ali Limanı ve Dubai Metrosu Kırmızı Hattı'nın genişletilmesi, Dubai'deki diğer megaprojectlerden bazılarıdır.
BAE inşaat sektörünün 2018'deki ulusal GSYİH'ya katkısı 33,2 milyar dolar (AED122 milyar) oldu.