Nükleer Enerjiye Talep Artıyor

SEAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şerifoğlu: -"Ülkemizde her yıl yaklaşık yüzde 8 elektrik enerjisi talebi artışı oluyor" -"Nükleer santrallere olmazsa olmaz ihtiyaç var"

Nükleer Enerjiye Talep Artıyor

Soma Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Türkiye'de elektrik enerjisine talebin her yıl yaklaşık yüzde 8 arttığını belirterek, nükleer santral kurulmasının zorunluluk olduğunu söyledi. 
     Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Termik Santrallerde Elektrik Nasıl Üretilir" konferansına katılan Şerifoğlu, programın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de elektrik üretiminin çok çeşitlilik gerektirdiğini anlattı. 
     Türkiye'nin enerji üretiminin yüzde 45'inin doğalgazla karşılandığına dikkati çeken Şerifoğlu, "Sadece doğalgaza bağlı kalındığı takdirde kış aylarında ciddi dar boğazlar oluşuyor. Bunun için kömür ve hidrolik santraller ehemmiyetli hale geliyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık yüzde 8 elektrik enerjisi talebi artışı oluyor. Nükleer santrallere olmazsa olmaz ihtiyaç var" diye konuştu. 
     Şerifoğlu, hidrolik santral ve rüzgar türbinlerinin kurulum çalışmalarının devam ettiğini belirterek, nükleer santrallerin devreye alınması gerektiğini vurguladı. 
     Nükleer enerjinin bilinenin aksine diğer santrallerden daha temiz olduğuna işaret eden Şerifoğlu, şöyle konuştu: 
     "Emniyet kurallarına dikkat edilince nükleer enerji daha temiz. Risk oluşturmuyor. Şu anda dünya teknolojisinde bu riskler minimize edilmiş durumda. Soma Termik Santrali'yle alakalı burada bir bölgesel ısıtma çalışmamız var. Tek tek baca, soba, kaloriferlerde yanan yakıtlar, ciddi kirlilik oluşturuyor. Soma'da yaklaşık 90 bine yakın nüfus var. Orta ölçekli bir şehir. Santraldan elde edilen buharın sıcak suya dönüştürülerek kullanılması, soba ve kalorifer yakıtlarının kalkmasıyla tamamen temiz hava şehri olacak. 
     Bu anlamda termik santral tam tersine pozitif katkıda bulunacak. Soma Termik Santrali'ndeki dönüşüm işlemleri tamamlandı. Soma Belediyesinin yaptığı ihaleyle önümüzdeki kışın başlangıcında bitmiş olacak boru döşeme işi. Muhtemelen kışa girmeden önce Soma'da sıcak su kullanılmaya başlayacak." 
    

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.