TOKİ 2020 Ucuz Konut Başvuruları Yarın Sona Eriyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 2020 yılı içerisinde inşa edeceği 100 bin yeni sosyal konut için başvuru dönemi yarın sona eriyor.

TOKİ 2020 Ucuz Konut Başvuruları Yarın Sona Eriyor!

Dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam eden  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2020 projeleri için düğmeye bastı.

Türkiye'nin 7 bölgesinde 81 ilinde inşa edilecek 2020 projeleri için başvuru dönemi yarın sona erecek.

TOKİ 100 bin konut 2020 projelerinin maliyeti 17 milyar 300 milyon lira olarak belirlendi.  TOKİ  2020 projelerindeki konutların kura çekilişleri başvuru süreleri sona erdikten sonra gerçekleştirilecek.


TOKİ 100 bin konut başvuru bedeli ne kadar?

2+1 konutlar için 500 TL,
3+1 konutlar 1000 lira olarak belirlendi.

TOKİ 100 bin konut 2020 projeleri 2+1 ve 3+1 şeklinde inşa edilecek. TOKİ 2020 projelerindeki evlerin alanları 75 ile 100 metrekare arasında değişiyor.

Yüzde 10 peşinat ve 240 ay vadeli ödeme planıyla konut alınabilen projelerde 2+1 konutların fiyatı 140 bin ila 180 bin lira arasında, 3+1 konutların fiyatı 160 bin lira ile 210 bin lira arasında farklılık gösteriyor.


140 bin liraya 2+1 konut

TOKİ 100 bin konut kapsamındaki  2+1 evlerin fiyatları 140 bin lira olarak belirlendi. Dar gelirlilerin yüzünü güldüren projeler için yüzde 10’luk bölümüne denk gelen 14 bin lira peşinat bedeli ödendikten sonra, kalan tutar yüzde 0.49 faiz oranıyla 240 ay vadeyle ödeniyor. Projelerde aylık olarak ödenmesi gereken minimum taksit tutarı ise 894 lira.

Konut bedeli 160 bin lira olarak belirlenen 3+1 evler için yüzde 10’luk kısıma denk gelen 16 bin liralık peşinat bedeli ödeniyor. Kalan bedel ise aylık 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 liralık taksit tutarlarıyla ödeniyor.


TOKİ 100 bin konut projelerine E-Devlet'ten nasıl başvurulur?

Başvuru sahibi, e-Devlet üzerinden 'Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ hizmetleri arasında yer alan ‘Konut İşyeri Başvuru’ hizmeti ile başvurusunu yapabiliyor.

-e-Devlet üzerinden yapılan başvurular,  TOKİ  tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak.

-Başvuru durumu e-Devlet başvuru listesi ekranından takip edilebiliyor.

-Başvuru sahibinin Ziraat Bankası’nda hesabı varsa otomatik olarak konut tipine göre 500 lira ya da 1000 lira alınacak.

-Hesabı yoksa, banka şubesinde başvuru sahibi adına bir hesap açılacak ve başvuru ücreti oradan tahsil edilecek.

-Hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması halinde başvuru geçersiz sayılacak.

-Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

TOKİ 100 bin konut başvuru şartları 2020

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1-T.C. vatandaşı olması,

2-Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3-Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.

4-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

6-Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

7-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

PİYASALAR