Türkiye hurda piyasasından çekildi!

Türkiye geçtiğimiz Perşembe günü Benelüks hurda piyasasından çekildi.

Türkiye hurda piyasasından çekildi!

Türkiye geçtiğimiz Perşembe günü Benelüks hurda piyasasından çekildi.

Geçtiğimiz hafta bazı bağlantıları daha yüksek fiyatlardan tamamlayan Türk üreticiler, hurda tedarikinin yeterli olduğunu belirterek Perşembe günü hurda alımlarını durdurdu. Geçen hafta, AB menşeli HMS 1 & 2 80:20, haftalık 4 $ / ton arttı.

Bu arada, Benelüks liman fiyatları Pazartesi günü HMS 80:20 için 210-217 € / ton (249-258 $) teslim etti. Bazı ihracatçıların Cuma günü gemilerine yükleme yapmak için 220 € / ton kadar yüksek ödeme yaptıkları ve Pazartesi günü fiyatlarını 210 € / tona düşürdüğü görülüyor. İhracatçılar, halihazırda sattıkları gemiler için malzeme toplayabilmek için fiyatlarını 217 € / ton seviyesinde tutsa da, diğerleri Türkiye’nin düşük fiyat beklentileri nedeniyle temkinli görünmektedir.

Öte yandan, Benelüks'teki hurda tedarikçileri yerel hurda fiyatlarının güçlü kalmasını bekliyor.

Bir hurda tedarikçisi Kallanish'e şunları söyledi: “Hurda talebi hala arzdan daha iyi. Buradaki yerel adamlar Türkiye’nin beklentilerini maalesef ki pek umursamayacaklar. Gemilerin yüklenmesi gerektiğinden ihracatçılar daha da zorlanacak. "

Diğer bir tedarikçi, Avrupa çelik pazarında görülen toparlanmanın çelik üretimine ve dolayısıyla hurda talebine yansımasını bekliyor.

Ancak AB menşeli bir hurda ihracatçısı, “Türkiye piyasada olmadığında ve netliğin olmadığı zamanlarda hiçbir ihracatçı 215-220 € / tondan alım yapmayı taahhüt etmek istemez. Ayrıca euro / dolar paritesi güçlü ve çok dalgalı; herhangi bir zamanda 1.2'yi geçebilir. Bekleme ve görme zamanı. "

Bir AB tedarikçisi, yerel üreticilerin olabildiğince az envanter taşımaya çalıştıklarını, bu nedenle herhangi bir kesintinin ani bir tepkiye, hatta muhtemelen paniğe neden olabileceğini söylüyor.

Tedarikçiler güçlü iç talebe işaret etse de, yurt içinde tüketilen malzeme ihraç edilenden tamamen farklı olduğu için ihracatçılar bu gerekçeyi kabul etmemektedir. İhracatçılar, Türkiye'nin en büyük ihracat hedefi olduğu için fiyat beklentisinin göz ardı edilemeyeceğini düşünüyor.

AB menşeli bir hurda tedarikçisinin Cuma günü Mısır'a satış yaptığı duyulsa da, kesin fiyat henüz teyit edilmemiştir. Pakistan, geçen hafta Avrupalı bir tedarikçiden 325 $ / ton cfr'den 2.000 ton kıyılmış hurda satın aldı. Son zamanlarda Hindistan'da AB menşeli satış duyulmadı.

Piyasada çelişkili düşünceler olsa da Kallanish, Türkiye'de AB menşeli hurda fiyatlarının bir düzeltmeye gitmesini bekliyor.

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.