Sıra Avrupa'da; Çelik İthalat Kısıtlamaları Yolda

Avrupa Birliği, COVID-19 salgını nedeniyle çelik ithalatında ek kısıtlamalar düşünüyor...

Sıra Avrupa'da; Çelik İthalat Kısıtlamaları Yolda

2018 yılında Avrupa Birliği, ithalat belirli bir eşiği aştığında tetiklenen ve hâlâ yürürlükte olan “koruma” tarifelerini uygulamaya koydu. Bu hareket, ABD tarafından uygulanan tarifelerin çelik üreten ülkelerin Avrupa'ya gönderilerini önemli ölçüde artırmasına neden olacağı endişelerine karşılık yapıldı. Şimdi AB yetkilileri, dünya ekonomisinin büyük bir kısmı kapalıyken çeliğin stoklanmasının, şartlar normale döndüğünde Avrupa pazarına çeliğin yığılmasına sebep olacağından endişe duyuyor.

Reuters'e göre, Eurofer ticaret komiserinin Nisan ayında Avrupa Parlamentosu'na verdiği demeçte, "Mevcut çelik korumalarını bu bağlamda incelemeye alıyoruz." dedi. Yetkili, “Bazı üçüncü ülke ihracatçıları, ürünlerini daha küçük bir AB pazarında daha büyük kazanımlar elde etmek amacıyla maliyetinin altında satmaya karar verebilir.” diye ekledi.

Avrupa çelik derneği Eurofer, Nisan ayındaki bir mektupta yetkililerden ithalat kotalarını bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde yüzde 75 azaltmasını istedi.

Bloomberg'e göre Eurofer, “Ekonomi kökten değişti” diyerek şöyle ekledi: “Bu radikal  durum, acil eyleme geçilmesine ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.”

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.