Pekin Demir Cevheri Güvenliği İçin Yeni Terminaller İnşa Edecek

Pekin’in yeni ‘demir cevheri güvenliği’ politikası Avustralyalı madencileri ön plana çıkardı.

Pekin Demir Cevheri Güvenliği İçin Yeni Terminaller İnşa Edecek

Çin’in yeni VLOC terminallerin inşaatı, bazı analistler tarafından, iki Asya-Pasifik ülkesi arasındaki demir cevheri ithalatı nedeniyle ülkenin Avustralya'ya olan demir cevheri ithaline karşı güvenini azaltmak için daha büyük bir jeopolitik oyunun parçası olarak yorumlanıyor.

Pekin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Shandong eyaletindeki Rizhao, Yantai ve Lanshan'da ve Fujian eyaletindeki Sanduao'da mevcut yedi VLOC terminalinin yanına gitmek için dört yeni VLOC terminaline yeşil ışık yaktı.

Demir cevherinin % 90'ını Çin'e ihraç eden Avustralya, Çin’in telekom şirketi Huawei'nin vokal bir rakibi oldu ve son zamanlarda Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki denizcilik taleplerine karşı çıkarak ABD’ye katıldı.

Çin, Avustralya kömür ve arpa ithalatını kısıtlayarak yanıt verdi. Brezilyalı madenci Vale'nin yanı sıra Alphabulk, Afrikalı madencilerin yeni terminaller tarafından mümkün olan uzun mesafeli yollardan faydalanabileceğini ileri sürdü.

Vale, yeni terminaller coğrafi olarak dağılmış çelik üreticilerinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için farklı cevherleri daha kolay harmanlayabilmesini sağladığı için daha büyük bir operasyonel esnekliğe sahip olacaktı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.