Küresel Çelik Devi Net Zarar Açıkladı

Küresel çelik devi ArcelorMittal Perşembe günü 30 Haziran 2020'de sona eren ikinci çeyrekte COVID-19 aksaması sonucunda 559 milyon ABD doları net zarar açıkladı ve bu çeyreği tarihinin en zor dönemi olarak nitelendirdi.

Küresel Çelik Devi Net Zarar Açıkladı

Küresel çelik devi ArcelorMittal Perşembe günü 30 Haziran 2020'de sona eren ikinci çeyrekte COVID-19 aksaması sonucunda 559 milyon ABD doları net zarar açıkladı ve bu çeyreği tarihinin en zor dönemi olarak nitelendirdi. Şirket, yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük çelik üreticisinin, bir önceki çeyrekte 447 milyon ABD doları net zarara uğradığını söyledi.

Lüksemburg merkezli entegre çelik ve madencilik şirketi Ocak-Aralık mali yılını takip ediyor. Şirket, Nisan-Haziran çeyreğinde satışların, 2019 yılının aynı döneminde 19.3 milyar dolara kıyasla 11.0 milyar dolar olduğunu söyledi.

Şirket, 2020'nin ikinci çeyreğindeki toplam çelik sevkiyatının, 14.8 milyon tonda (MT) % 23.7 daha düşük olduğunu ve COVID-19 pandemisinin tüm bölgelerdeki olumsuz etkilerinden önemli ölçüde etkilendiğini söyledi. 2 Çeyrek 2020'deki operasyon performansı, COVID-19 pandemisinin esas olarak çelik işi üzerindeki olumsuz etkisini yansıttığını ve talebin azalmasının çelik sevkıyatlarında yüzde 23,7'lik bir sıralı azalmaya yol açtığını söyledi.

ArcelorMittal Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Lakshmi, “Yılın ilk altı ayı, özellikle de ikinci çeyreği, COVID-19 salgını tarafından çelik talebinin oldukça bozulduğu şirket tarihinin en zor dönemlerinden biri oldu.” dedi.

Mittal, “Bir grup olarak, çalışanlarımızı, varlıklarımızı, karlılığımızı ve nakit akışımızı korumak için hızlı bir şekilde karşılık verdik ve şirketin bu zorlu dönemi havalandırmak için mümkün olduğunca güçlü bir konumda olmasını sağladık.

“Net borcumuzu hissedarlara iadeye öncelik vereceğimiz seviyeye yakın hale getiren bilançoyu daha da güçlendirmek için üretimi, yatırım harcamalarını ve sabit maliyetleri düşürmenin yanı sıra sermaye artırmayı içeren kapsamlı bir dizi tedbir uyguladık.” şeklinde konuştu.

----

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.