İtalya Metinvest çelikten yapılmış Cenova Köprüsü'nü açıyor

3 Ağustos'ta İtalya'da Cenova'da trajik bir şekilde iki yıl önce çökmüş olanın yerine yeni bir köprü açıldı.

İtalya Metinvest çelikten yapılmış Cenova Köprüsü'nü açıyor

3 Ağustos'ta İtalya'da Cenova'da trajik bir şekilde iki yıl önce çökmüş olanın yerine yeni bir köprü açıldı. Metinvest kendisine 18,5 bin ton yüksek dayanımlı çelik tedarik etti ve toplamın büyük bir kısmı kullanıldı.

Köprünün açılması İtalya için önemli bir olaydı. Açılış törenine İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella katıldı; Başbakan Giuseppe Conte; Cenova Belediye Başkanı Marco Bucci; Liguria valisi Giovanni Toti; ve proje mimarı Renzo Piano. Projenin ana çelik tedarikçisi Metinvest, Cenova'lı Metinvest Europe'un genel müdürü Roberto Re tarafından temsil edildi. Köprüyü geçen ilk araba İtalyan başkanın Maserati'siydi. Törenin sonunda uçaklar gökyüzünü İtalyan bayrağının renkleriyle süsledi.

Eski Morandi Köprüsü, Polcevera nehri ve demiryolu raylarının üzerinden geçti. Cenova'nın iki bölümünü ve Liguria'yı liman ve ana Avrupa ulaşım koridorlarına bağladı. Köprü, betonarme ilgisiyle tanınan mühendis Riccardo Morandi'nin adını aldı. 14 Ağustos 2018'de, köprüde düzinelerce araba varken açıklıklardan biri çöktü. Trajedi 43 kişinin hayatına mal oldu ve İtalya genelinde yas ilan edildi. Yaklaşık bir yıl sonra köprünün geri kalanı San Giorgio adlı yeni bir köprü inşa etmek için havaya uçuruldu.

Salini Impregilo ve Fincantieri Altyapısı arasındaki ortak girişim Pergenova, köprünün tasarımını ve yapımını gerçekleştirdi. Fincantieri Altyapı, Metinvest'in on yıldan fazla bir süredir birlikte çalıştığı dünyanın en büyük gemi yapımcılarından biri olan Fincantieri Group'un bir parçasıdır.

Proje mimarı, ünlü Cenova yerli Renzo Piyano, yüksek teknoloji stilinin kurucularından biridir. Paris'teki Pompidou Merkezi'nin ve Londra'daki Metinvest çeliğini de kullanan Shard gökdeleninin yaratıcısıdır.

Yeni köprü, Genoa'nın gemi inşa tarihini vurgulayan bir gemi gövdesi gibi tasarlanmıştır. Eskisini içeren felaketin kurbanlarının anısına, açıklıklar boyunca 43 ışık koşuyor.

Yeni yapı “akıllı” bir yapıdır. Robotlar, parçalarının yapısal incelemelerini gerçekleştirir. Aydınlatma, güneş ışığını toplayan ve gerekli enerjiyi üreten fotovoltaik panellerden geliyor.

Köprü 1 kilometreden biraz daha uzun. Açıklığı 19 adet çelik ve beton olup, toplam 1.500 metre 18 iskele üzerinde durmaktadır. Güvertenin çelik kısmı 26 metre genişliğinde ve farklı kalınlıklarda çelik saclardan yapılmıştır. Yapı yerden 45 metre yüksekte duruyor.

Köprü bir yıldan kısa bir sürede inşa edildi ve yatırımların toplamı 202 milyon Euro oldu. Kararlılığı ve dayanıklılığı metal çerçeveden gelir. Toplamda üç bin Eyfel Kulesine eşdeğer 24 bin ton çelik kullanıldı.

 

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.