Çimento ve İnşaat Sektörü Dijitalleşecek!

Koronavirüs salgını ile birlikte Türkiye’de ve Dünyada neler yaşanıyor? Çimento pazarı iç ve dış piyasa değerlendirmeleri, ihracat öngörüleri hakkında konuşan Bursa Çimento Pazarlama Müdürü Salih Selçuk Türkiye’yi dünyada olumlu gelişmelerin beklediğini ve sektörlerin zorunlu dijitalleşmeye geçtiğini anlattı. Tüm detaylar www.insaatnoktasi.com haberimizde…

Çimento ve İnşaat Sektörü Dijitalleşecek!

Çimento pazarı iç ve dış piyasa değerlendirmeleri, ihracat öngörüleri hakkında konuşan Bursa Çimento Pazarlama Müdürü Salih Selçuk dış piyasayı değerlendirdi. Ülkemizin en büyük şansının yeni Pazar arayışında olan ülkelere uygun bir alternatif olmamız. İhracatımızın büyük çoğunluğunu oluşturan Batı Afrika dışında yeni yıldız pazarlarımız söz konusu. Kuzey Amerika ve İsrail ülkeleri bunun başında geliyor. ABD ile ÇİN arasındaki güç savaşlarından en karlı çıkacak ülke olduğumuzu düşünüyorum. Alternatif Pazar olarak en uygun ve kaliteli olan TÜRKİYE pandemiden en güçlü çıkacak ülkeler arasında yer alacak. Bunun yanı sıra dış piyasadaki Pazar arayışlarımız devam etmeli. Gözden kaçırdığımız önemli fırsatlar olabilir. Tüm bunlarla birlikte sektörler artık dijitalleşmek zorunda. İnsanın kıymetini bir kez daha göz önüne seren salgın uzaktan yönetebileceğimiz kontak ve sistemler geliştirmeye zorladı. Adapte olan firmalar önde ilerlemeye devam edecek.

DİJİTALLEŞMEK ARTIK BİR İSTEK DEĞİL İHTİYAÇ

Ekonomik hiçbir nedene bağlı kalmadığı tek kriz bu pandemi süreci oldu. Ekonomideki en önemli aktörün insan olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.
Şuanda virüsle kendimizi motive edip yönetebileceğimiz bir atak olduğunu öğrendik. Öncelikli olarak hayatta kalmayı daha sonra ekonomiyi, işlerimizi sahada olmadan nasıl gerçekleştirebiliriz, adapte olmaya başlıyoruz. Sahada çok vakit harcamadan beyaz yaka dediğimiz ofis arkadaşlarımızın mavi yaka çalışan arkadaşlarımızı uzaktan kontrol edebildiği, mavi yakalı çalışan arkadaşlarımızın da daha dijital bir sistem ile işlerini kolaylaştırabilmek için harekete geçtik. 

İNŞAAT VE ÇİMENTO SEKTÖRÜ DİJİTALLEŞMEYE GEÇİYOR

Yenidünyanın getirdiği düzenle birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat ve çimento sektöründe de ufaktan başlayan dijitalleşme adımlar tüm dünyayı saran pandemi süreci sonrası zorunlu hale geldi. Artık yaşananların sektöre getirdiği zorunlulukla da birlikte dijitalleşerek uzaktan işleri kontrol etme yeteneğini gerçekleştiren firmalar önümüzdeki senelerde kazananlar arasında yer alacak.

Haber/ Nihal Özken - Ayşe Nur Ustaoğlu