Çelik Ortodoğu’nun Kalbinde Yatıyor

Korozyona dayanıklı özellikleri ve süper iletken doğası ile çelik, Ortadoğu'nun tuzdan arındırma endüstrisinde yıldız rolü oynamaktadır. Tatlı suyun az olduğu ve nüfusun büyümeye devam ettiği kurak Ortadoğu'da, içme veya “içilebilir” su oldukça değerli bir mal olmaya devam ediyor. Detaylar haberimizde...

Çelik Ortodoğu’nun Kalbinde Yatıyor

Bölge onlarca yıldır tuzdan arındırma sürecine ve yapılarının dayandığı çeliğe, vatandaşlarına tatlı su sağlamak için sırtını dayamıştı.

Paslanmaz çelik, korozyona dayanıklı özellikleri ile, hem termal damıtma hem de ters osmoz tesislerinin yapımında tercih edilen malzemedir.

Ve bu küresel bir endüstridir - bugüne kadar dünya çapında 174 ülkeye kullanılabilir su sağlamak için 17.000'den fazla tuzdan arındırma tesisi ile sözleşme yapılmıştır. Fabrikalar tuz ve mineralleri deniz suyundan temizleyerek insan tüketimi ve tarımsal kullanım için uygun hale getirir.
Ortadoğu, bu tuzdan arındırma kapasitesinin % 60'ından fazlasını oluşturmaktadır ve en büyük ülkesi Suudi Arabistan, diğerlerinden daha fazla tuzdan arındırılmış su üretmektedir.

Tuzdan arındırma nasıl çalışır?

Modern tuzdan arındırma tesisleri tipik olarak iki işlemden birini kullanır - termal damıtma veya ters osmoz - ve çelik her iki tür işlemin merkezinde yer alır.

Her işlemde, borulu deniz suyu arıtılmış suya ve tuzlu deniz suyundan daha yüksek tuzlu tuz konsantresine ayrılır. Su döngüsünü takip eden termal damıtma, suyu saflaştırmak için buharlaştırma ve yoğunlaştırmada ısı kullanır. Ters ozmoz tesislerinde, tuzlu su, pompaları kullanarak yüksek basınçta bir zardan suyun geçmesine izin verirken, tuzları ve diğer mineral katıları bloke eder.

Gelecek
Tuzdan arındırma teknolojisi gelişmeye devam ederken, çelik, endüstrinin güvenilir ve esnek sabiti olarak kalmıştır. Yenilenebilir enerjiyle çalışan çözümlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, içilebilir su üretiminin ekonomik, sağlam ve yüksek oranda geri dönüştürülebilir bir yönü olarak önemli rolü devam etmektedir.

 

Kaynak: worldsteel

Paslanmaz çelik, korozyona dayanıklı özellikleri ile her iki tesis tipinin yapımında tercih edilen malzemedir. Yüksek dayanıklılığı ve düşük bakım gereksinimleri, tuzdan arındırma endüstrisinin başarısının ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Çelik esneklik

Termal tuzdan arındırma tesisleri tipik olarak korozyon direnci için molibden içeren 2205 ve 2304 kaliteleri gibi bir dubleks paslanmaz çelik kullanılarak inşa edilir. Dubleks paslanmaz çeliğin doğal mekanik mukavemeti, tuzdan arındırma tesisi evaporatörlerinin toplam yoğunluğunun ve ağırlığının % 30'a kadar azaltılmasını ve daha ekonomik hale getirilmesini sağlar.
Deniz suyu ters ozmoz tesislerinde, % 6 molibden içeren paslanmaz çelik ve İsrail'in Aşkelon tesisinde kullanılan 2507 kalite gibi süper dubleks paslanmaz çeliklerin kullanımı da korozyonu engellemiştir.

Yeni bir 'yeşil' çözüm

Orta Doğu'nun içme suyu temini için gerekli olmasına rağmen, tuzdan arındırma endüstrisi büyük karbon ayak izi ile ünlüdür. Ancak, yeni tuzdan arındırma yenilikleri sektörü daha yeşil hale getirmeye yardımcı olabilir.

Ocak 2020'de Suudi Arabistan İngiltere merkezli bir işletme olan Solar Water Plc'yi ülkenin kuzeybatısında yeni bir gelişme olan NEOM'da ilk solar kubbe tuzdan arındırma tesisini inşa etmek üzere atadı.

Güneş Enerjisi'nin güneş kubbe konseptinde, deniz suyu çelik ve camdan yapılmış hidrolojik bir kubbeye akar. Güneş radyasyonunu çelik çerçeve ve cam yapıya konsantre etmek için parabolik aynalar kullanan şirket, inovasyonunun kubbe içinde “20.000 güneşe” eşdeğer bir “sabit su döngüsü” oluşturma gücüne sahip olduğuna inanıyor. Burada çeliğin hem aşındırıcı direnci hem de süper ısı iletken özellikleri başarı için hayati öneme sahiptir.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.