Avrupa Çelik Endüstrisinin “Yeşil” Geleceği Bergamo’da Görüşülüyor

13-14 Kasım tarihlerinde İtalya'nın Bergamo kentinde gerçekleşecek Avrupa Çelik Teknoloji Platformu (ESTEP) tarafından düzenlenen konferansın konusu "Electric Arc Furnaces(EAF) sayesinde yeşil çelik" olacaktır.

Avrupa Çelik Endüstrisinin “Yeşil” Geleceği Bergamo’da Görüşülüyor

ESTEP Genel Sekreteri Klaus Peters, “Avrupa çelik endüstrisi, dünyaya dairesel ekonomiyi şekillendirme ve düşük çevresel etkiye sahip çelik üretim teknolojileri geliştirme konusunda liderlik ediyor” dedi.


Avrupa çelik endüstrisinde teknolojik inovasyon için kooperatif araştırma platformu olan ESTEP, EAF yolu ile Yeşil çeliğin yeri olarak Bergamo'yu seçti: Avrupa çelik endüstrisinin geleceğinin tartışılacağı AB Dairesel Ekonomi senaryo atölyesinde sürdürülebilir bir değer zinciri.


Federacciai Direktörü Flavio Bregant, “Bu, Avrupa çelik endüstrisinin 2050 yılına kadar ‘nötr karbon’ bir ekonomi yaratma konusundaki kararlılığını vurgulayan önemli bir olay” dedi.


İki gün boyunca, EAF rota çalıştayına göre Yeşil çelik, Bergamo'yu Avrupa çelik üretimi için yeşil teknolojinin başkentine dönüştürecek. Etkinlik, çelik üreticileri ve paydaşlarının uzmanlıklarını paylaşmaları için özel bir fırsat olacak. Avrupa çelik endüstrisini daha rekabetçi ve çevre dostu hale getirebilecek ortak eylem ve teknolojik inovasyon projeleri sunulacaktır.


13 Kasım günü, 'yeşil' üretim döngüsünün bir örneği olan TenarisDalmine mevkisi ziyaret edildi. Bugün, katılan çelik endüstrisi ve çevre uzmanları arasında dört ana konu ele alınıyor: hurda yönetimi, dekarbonizasyon, enerji verimliliği ve döngüsel ekonomi.


Klaus Peter “Bu etkinlik için çok yüksek beklentilerimiz var. Aslında, EAF güzergahının güçlü yeşil kimlik bilgilerini vurgulamakta; İklim-nötr(iklime zarar vermeyen) çelik üretimini gerçeğe dönüştürecek çözümler üzerinde birlikte çalışıyoruz “diye ekledi.

PİYASALAR