“Arsa maliyeti, inşaat maliyetini geçemez”

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, müteahhitlerin en önemli sıkıntılarından birinin arsa maliyetleri olduğunu söyledi.

“Arsa maliyeti, inşaat maliyetini geçemez”

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, müteahhitlerin en önemli sıkıntılarından birinin arsa maliyetleri olduğunu söyledi.

Arsa üretme konusunda yönetmeliklerden kaynaklanan sorunların olduğunun farkında olduklarını ifade eden Yıldırım, “En büyük sorunlarımızdan biri şu an için arsa sıkıntısı. Bu konu geçtiğimiz günlerde zoom üzerinden yaptığımız toplantıda da dile getirdik. Sayın vekilimiz eski başkanımız Necip Nasır’a sorunlarımızı ilettik. Tabi yönetmeliklerden kaynaklanan sorunlarımızı her daim ifade ediyoruz. Lakin arsa sorunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanında. Bu konu ile ilgili bir gelişme göremedik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer seçimlerden önce yeni imar alanları açılacağının müjdesini vermişti. Geldiğimiz noktada henüz bir çalışma olmadığını üzüntüyle müşahede ediyoruz” dedi.

Arsa maliyetlerinin konut fiyatlarını yükselttiğine dikkat çeken Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Arsa sorunu ister istemez konut fiyatlarının yükselmesine etki ediyor. Çünkü şehir içinde kalmış tek tük arsalara arsa sahipleri astronomik rakamlar istiyor. 1978’den beri inşaat sektörünün içindeyiz. Baba mesleğimiz bu! Biz babamızdan, bu işin duayenlerinden, abilerimizden şunu öğrendik: ‘Arsa maliyeti, inşaat maliyetini geçemez.’

Sektör öyle bir hal aldı ki; İnşaat maliyetlerine son 1-2 yılda neredeyse %40-50 zam geldi. Bu zamlarla birlikte bile arsa maliyetleri, inşaat maliyetinin üstünde kalıyor.

Peki bu arsa maliyetini konutun üstüne koymacak mıyız?

Bugün baktığımızda normal lokasyonda olan 100 metre bir konutun fiyatı 600 -650 bin TL’yi geçiyor. Şimdi biz konutu bu şehrin insanına satıyoruz . Peki vatandaşlarımızın geliri arttı mı? Hayır...

Eğer arsa sorunu çözülür alternatifler meydana çıkarsa ister istemez mevcut imarlı arsaların fiyatları düşer. Aksi taktirde, bugün 600-650 bin TL’lik konut 1 yıl sonra 800 bini bulacak. Burada çözüm elzem bir durum. Yoksa konut piyasasını tekrar bir kriz bekliyor diye düşünüyorum.”

Haber: Nihal ÖZKEN

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.