"Yangın Güvenliği Maliyetlerden Dolayı İkinci Plana Atılıyor"

Aircraft Rescue and Firefighting (Uçak Kurtarma ve Yangınla Mücadele) ISAF Security Fuarı'nda sektör ilgililerini bilgilendirdi...

"Yangın Güvenliği Maliyetlerden Dolayı İkinci Plana Atılıyor"

İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen ISAF Security Fuarı ziyarete açıldı. Fuara katılan ARFF Derneği yani Aircraft Rescue and Firefighting (Uçak Kurtarma ve Yangınla Mücadele) fuarda sektör ilgililerini bilgilendirdi.

Havaalanlarının yangınla mücadelesinden sorumlu olan ARFF memurlarının derneği olan ARFF Derneği, insaatnoktasi.com'un medya partneri olarak yer aldığı ISAF Akıllı Çözümler fuarına katıldı.

Fuarda üyelerini ve sektör temsilcilerini büyük bir ilgiyle ağırlayan ARFF Derneği, fuar ziyaretçilerine ARFF memurlarının önemini anlattı. ARFF memurlarının gerekli eğitimlerden geçerek havalimanları ve uçakların güvenliğinden sorumlu olduğunu açıkladı.

www.insaatnoktasi.com'a sektör sorunlarından bahseden Aircraft Rescue and Firefighting Derneği Başkanı Levent Erkek aynı zamanda Türkiye'de yangın güvenliğinin ne durumda olduğuna da açıklık getirdi.

"Yangın güvenliği ülkemizde ikinci planda"
Aircraft Rescue and Firefighting Derneği Başkanı Levent Erkek, "Yangın güvenliği Türkiye'de yeteri kadar önem görmüyor. Birçok alanda yangın güvenliği maaliyetlerden dolayı ikinci plana atılıyor. Halbuki yangın güvenliğine harcanan maliyet normal yangın sonrasında harcanan maliyetten oldukça düşük durumda. Vatandaş yangın güvenliğinin önemine henüz varamıyor." diyerek Türkiye'deki yangın güvenliğinin öneminin henüz kavranamadığını söyledi.

"Eğitim alanları artırılmalı"
ARFF Derneği Başkanı Erkek aynı zamanda sektör sorunlarına da değindi. 2001 yılından beri sektör sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Erkek, "ARFF memurlarının her 3 yılda bir gidip eğitim aldığı yalnızca 2 adet eğitim merkezi var. Erzincan ve Ankara'daki eğitim sahalarında eğitim görüyoruz. Eğitim sahalarının artırılması gerekiyor. Aynı zamanda bizim mesleğe gelenler "İtfaiyecilik ve sivil savunma" bölümünden mezun olarak geliyorlar. Biz burada ARFF memuru olarak tanımlanıyoruz ama mesleğimizin tekniker olarak tanımlanmasını istiyoruz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

PİYASALAR