Valmet Bir Kez Daha Sürdürülebilirlik Liderleri Arasındaki Yerini Aldı

Valmet, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI)’ne art arda altıncı kez dahil oldu. Valmet 2019 yılında, CDP (Carbon Disclosure Project), RobecoSAM’ın Yıllık Sürdürülebilirlik Yıllığı ve Ethibel Sürdürülebilirlik Endeksi (ESI)’nde kazandığı dereceler ile de, Sürdürülebilirlik360o yaklaşımındaki başarısını gösterdi.

Valmet, sürdürülebilir iş uygulamalarının sürekli iyileştirilmesi hedefiyle oluşturduğu Sürdürülebilirlik360o yaklaşımı ile bir kez daha Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne (DJSI) dahil oldu. Başarılı uygulamaları ile art arda altıncı kez bu listede yer alan Valmet, hem Dow Jones Dünya hem de Avrupa Sürdürülebilirlik Endekslerine girmiş oldu.
Bu yıl (2019-2020) üç yüz on sekiz şirketin bulunduğu DJSI Dünya Endeksi, şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performansını değerlendiriyor.
Valmet CEO ve Başkanı Pasi Laine, “Sürdürülebilir iş uygulamalarının sağlanması Valmet’in çalışma şeklinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ndeki konumumuzu korumuş olmamız, sürdürülebilirlik konusundaki performansımızı her yıl artırdığımızı kanıtlamaktadır, çünkü sürekli iyileştirme, bu endekse dahil edilmenin kilit kriterlerindendir. Sistematik olarak yürüttüğümüz sürdürülebilirlik gündemimiz, önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğimiz somut eylemleri tanımlamaktadır ve çalışanlarımızı hedeflere ulaşmada üstlendikleri rolü anlamalarını sağlayacak şekilde eğitiyoruz. Başarımız, dünyadaki tüm Valmet çalışanlarının mükemmel çalışmalarına dayanıyor” dedi.

Valmet sürdürülebilirlik gündemi, “sürdürülebilir tedarik zinciri”, “sağlık, güvenlik ve çevre”; “insanlar ve performans”, “sürdürülebilir çözümler” ve “kurumsal vatandaşlık” olmak üzere beş ana alana odaklanıyor.

2019 yılında Valmet, sürdürülebilirlik konusunda farklı kurumlardan da onaylar aldı. Ocak ayında, CDP (Carbon Disclosure Project)’nin iklim programı sıralamasında en iyi-A derecesini alan Valmet, Şubat ayında ise RobecoSAM’ın Yıllık Sürdürülebilirlik Yıllığı 2019’da Bronz Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldü. Valmet Nisan 2019’da da, Ethibel Sürdürülebilirlik Endeksi (ESI) Excellence Europe’un kurucularından biri olarak onaylandı.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri Hakkında
DJSI, tüm endüstrileri kapsayacak şekilde küresel sürdürülebilirlik liderlerini içeren bir sürdürülebilirlik endeksi ailesidir. Bir şirketin bu endekse dahil edilmesi, sınıfının en iyisi olduğu yaklaşımına dayanmaktadır; bu, endekslerin yalnızca her sektördeki en üst sıradaki şirketleri içerdiği anlamına gelir. Endeks, etik yatırım yapma ve şirketlerin sürdürülebilirlik performansını analizlerinin bir parçası olarak gözden geçirme taahhüdünde bulunan yatırımcılar için bir referans noktasıdır.
İsviçreli yatırım uzmanı RobecoSAM tarafından yapılan yıllık değerlendirme, şirketlerin sosyal, çevresel ve finansal faktörlerdeki performansını kapsamlı bir şekilde incelemektedir.
 

PİYASALAR