4.946,57 TL BIST 100 BIST 100
18,64 $ USD USD
€19,64 EUR EUR
€1,05 EUR/USD EUR/USD
10,62 TL Faiz Faiz
87,11 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
3,80 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
22,68 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
106,74 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
365,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.076,72 TL Altın(gr) Altın(gr)

Türkiye çelik kotaları zorunlu artacak

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın yol açtığı enerji krizi Avrupa’da demir-çelik sektörüne ağır darbe indirdi.

Türkiye çelik kotaları zorunlu artacak

Dünya çapında yaşanan küresel kriz özellikle Türkiye için bir fırsata dönüştü. Moskova yönetimine Ukrayna savaşı nedeniyle ağır yaptırım uygulayan Batı ülkeleri enerji resti karşısında büyük bir endişe yaşıyor. Kışı en az hasarla atlatmak isteyen Avrupa peş peşe önlemler alarak ve vatandaşa tasarruf çağrısında bulunurken kapısına kilit vurulan işletme sayısı da gün geçtikçe arttı. Bu işletmelerden biri de demir-çelik.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta İskenderun ve Ereğli olmak üzere tüm üretim tesislerinde eksikliklerin giderilmesi için talimat verdi. Yüzde 60’lar düzeyinde olan üretim kapasitesi giderilecek olan eksikliklerin ardından yüzde 100’e çıkarma hesapları yapılıyor. Türkiye sahip olduğu 20 milyar ton kömür rezervi ve Suriye, Irak gibi ülkeler başta olmak üzere hurda temini noktasında bir dizi yeni girişimde bulundu. Çin, Brezilya, Rusya, Japonya, Tayvan, Hindistan dahil birçok ülke krizden ciddi anlamda etkilenirken Türkiye sahip olduğu doğal imkânlar ve coğrafi konum nedeniyle bu alanda en cazip alternatif olma özelliği taşıyor.

AVRUPA TÜM ÜRETİM DİNAMİKLERİNİ KAYBETTİ

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Veysel Yayan konu ile ilgili Türkiye gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Dünya geneli yaşanan gelişmeler Türkiye’ye tarihî fırsatlar sunuyor. Dünya Ticaret Merkezi krizin yol açacağı sıkıntılara ilişkin bir uyarı metni yayımladı. Bu noktada Avrupa çok önemli bir samimiyet sınavı verecek. Çünkü şu ana dek Türkiye’ye karşı demir-çelik ihracatı ve hurda temini ile ilgili koruma tedbirleri kapsamında uyguladığı kotalar vardı. Şu an tüm üretim dinamiklerini kaybettiler. Mevcut durumdaki dışa bağımlılıklarını nasıl gidereceklerini önümüzdeki dönem göreceğiz. Elbette Türkiye hem kur farkı hem de mesafe-taşıma avantajları nedeniyle en güçlü alternatif. Bu noktada enerji maliyetleri başta olmak üzere resmi kurumlara büyük iş düşüyor. Sektör temsilcileri de üzerine düşenleri yapması durumunda yüzde 60’lar düzeyindeki üretimimiz tam kapasiteye dönüşebilir ve bununla birlikte ülke ihracatımız çok ciddi düzeyde artar’ dedi.

ENERJİ SIKINTISI YOK

MTA eski proje sorumlusu İlker Şengül de küresel dengelerin ABD ve AB tarafını yeni pozisyonlar almaya mecbur kıldığını vurguladı ve şu değerlendirmeyi yaptı: Gelinen noktada kota rejimleri zorunlu olarak değişecek. Özellikle Avrupa ağır bir enerji kriziyle boğuştuğu için tüm üretimi durdurdu. Sektörün dev markası Arcelor Mittal, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde fabrikalarını kapattı. Buna Polonya, Çekoslovakya, Slovakya, Sırbistan, İngiltere, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde üretim yapan tesisler faaliyetlerini durdurdu. Buna mukabil Türkiye gerek İskenderun gerekse Ereğli’de hiçbir biçimde yakıt-enerji problemi yaşamıyor. Ülkemizin 20 milyar ton kömür rezervi var. Demir-çelik üretimi açısından bu durum büyük avantaj. Akışkan yatak ve süper kritik sistemlerin kullanılması konusunda da problemsiz ülkeyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

İran’ın çelik kullanımında güçlü büyüme 

4 Aralık 2022 Pazar

Jindal Shadeed Group, Umman'da 3 milyar dolarlık Yeşil Çelik Tesisi planlıyor

4 Aralık 2022 Pazar

Atlas Iron, McPhee Creek madenini 2023'ün ortalarında faaliyete geçirecek

4 Aralık 2022 Pazar

Eande Petroleum’a Gaziantep’te petrol arama izni verildi

4 Aralık 2022 Pazar

Büyük sanayi şirketleri METAFO'da buluştu

4 Aralık 2022 Pazar
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun