Sabancı Holding'den ilk yarıda 2,2 milyar lira kar

2020 yılının ilk altı ayında net karını yüzde 15 artıran Sabancı Holding, anılan dönemde 2.2 milyar TL kar elde etti. Detaylar haberimizde…

Sabancı Holding'den ilk yarıda 2,2 milyar lira kar

Sabancı Holding'in konsolide satışları ise yine aynı dönemde 27.4 milyar TL olarak kayıtlara geçti. SAHOL geçen yılının aynı dönemdine 1.946.202.000 kar açıklamış yılın tamamını ise 3.779.736.000 lira karla tamamlamıştı.

Sabancı Holding'in 2020 yılı ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,5 oranında artarak 1.036,2mn TL olmuş ve piyasa beklentisi olan 1.051 milyon TL'ye ise yakın gerçekleşmiştir. İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Holding'in Ocak- Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı %14,5 oranında artışla 2.229,4mn TL'ye yükselmiştir.

Söz konusu mali gerçekleşmelerin, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisinin etkilerinin hissedildiğine dikkat çeken Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper, "Yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci mali dönemde de finansal yönetimdeki başarılı sonuçların rakamlara yansımasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. 2020'ye sağlam bir bilanço yapısı, dengeli bir portföy ve düşen borçluluk seviyesiyle girdik. Sahip olduğumuz bu avantajlar, zorlu pandemi sürecinin sağlam bir şekilde yönetilmesinin ana etmenleri arasında yer alıyor. Finansal sonuçlarımızın da gösterdiği üzere, Covid- 19 sürecini de, sağlıklı bir mali yapıyla yönetmeyi sürdürüyoruz. Yılın geri kalan bölümünde de nakit yönetimi ve iş sürekliliği önceliğimizi koruyarak paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz." dedi.

Alper şöyle devam etti, "Var olduğumuz tüm sektörlerde attığımız adımlar, bu dönemin başarılı bir şekilde yönetilmesini sağladı. Sektörel olarak baktığımızda, enerjide sürdürülebilirlik önceliğimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yenilenebilir enerji yatırımlarımızın ön plana çıktığını görüyoruz. Yapı malzemeleri alanında, ihracattaki gücümüzün etkileri finansal sonuçlarımıza da olumlu yansıdı.

Sanayide yurtdışı piyasalarda yaşanan sıkıntıları iç piyasadaki güçlü konumumuzla dengeledik. Finansal hizmetler ve perakendede ise, özellikle dijitalleşmeye yaptığımız yatırımların geri dönüşlerini aldık." diyerek sözlerini tamamladı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.