1.409,85 BIST 100 BIST 100
10,33 EUR EUR
8,66 USD USD
1,19 EUR/USD EUR/USD
18,78 Faiz Faiz
75,31 Petrol(brent) Petrol(brent)
4,27 Bakır(lb) Bakır(lb)
26,02 Gümüş(ons) Gümüş(ons)
213,45 Demir Cevheri Demir Cevheri
725,00 LME İnşaat Demiri LME İnşaat Demiri
501,00 LME Hurda LME Hurda
480,00 Gemi Söküm Gemi Söküm
496,12 Altın(gr) Altın(gr)

Müteahhitler Mevzuatta Değişiklik İstiyor

TMB Başkanı Yenigün, yurt dışında üstlenilen projelerde ilgili ülke ile Türkiye’deki mevzuattaki mükerrerlik kaynaklı, iş bittikten yıllar sonra büyük tazminat yükümlülükleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti...

Müteahhitler Mevzuatta Değişiklik İstiyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yurtdışı müteahhitlik hizmeti verilen ülkeler ile mükerrerliklerin giderileceği mevzuat değişikliği yapılması halinde 35 bine kadar düşen Türk işçi istihdamının 100 bine çıkabileceğini söyledi. Yurt dışında üstlenilen projelerde ilgili ülke ile Türkiye’deki mevzuattaki mükerrerlik kaynaklı, iş bittikten yıllar sonra büyük tazminat yükümlülükleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Yenigün, bu yüzden istemeyerek Uzakdoğu ve Afrikalı işçi çalıştırmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Sektördeki gelişmeleri Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'ye değerlendiren Mithat Yenigün, 200’den fazla sektörü etkileyen, ekonominin ve istihdamın lokomotifi inşaat sektörünün, yurt dışında Türk işçi istihdamının teşviki ve finansman ihtiyacının karşılanması yönünde taleplerini hükümet nezdinde dile getirdiklerini bildirdi.

İstihdam 100 binden 35 bine düştü

Türkiye’de 2 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörün, 2000’li yıllarda 4.4 milyar dolar olan iş hacminin, 2012-2013 yıllarında 30 milyar doların üzerine çıktığını hatırlattı. Bugünkü rakamların ise 20 milyar dolar civarında olduğunu vurgulayan Mithat Yenigün, projelerdeki sayısal ve sözleşme bedeli yönünden artışa karşılık, çalıştırılan Türk işçi sayısında ciddi gerileme olduğunun altını çizdi.

Sektörün özellikle ekonomik risklerin ve işsizliğin yükseldiği dönemde yarattığı istihdamla öneminin arttığına dikkat çeken Yenigün, “İhtiyaç duyulan mevzuat düzenlemelerinin hayata geçirilmesi halinde; yurtdışında 35 binlere kadar gerileyen Türk işgücü sayısını 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Söz konusu sorunun çözümü için bütüncül bir yaklaşımın ortaya konmasına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

Türk işgücü sayısının azalmasında, mevzuatta karşılaşılan sorunların etkili olduğuna değinen Mithat Yenigün, “İşin yapıldığı ülkedeki ve Türkiye´deki yükümlülüklerde ortaya çıkan mükerrerlik ve mahkeme süreçlerindeki yorum farklılıkları neticesinde, işveren konumundaki müteahhitlik firmaları, işin bitmesinden yıllar sonra ve öngörülmesi mümkün olmayan çok ciddi mali yükler üstlenmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenlerle, firmalarımız artan rekabet koşulları içinde arzu etmese de artık ağırlıklı olarak çalışılan ülkeden veya Uzak-Doğulu, Afrikalı işgücü istihdam etme yoluna gitmektedir” diye konuştu.

Yurtdışı projeler ile ilgili beklentiler

1- Yurt dışındaki projelerde yaşanan işçi-işveren uyuşmazlıklarının temelinde yatan belirsizliklere açıklık getirecek yasal bir düzenleme yapılması, hem gidilen ülkedeki hem Türkiye´deki yükümlülüklerde ortaya çıkan mükerrerliğin giderilmesi.

2- Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde uygulanan kurumlar vergisi istisnası gibi yurtdışında istihdam edilen işçi ücretlerine yönelik gelir vergisi istisnasının da getirilmesi (Yurtdışındaki şantiyelerde istihdam edilen Türk çalışanların ücret gelirlerinin bir kısmı işin gerçekleştiği ülke mevzuatı, çalışan talebi gibi nedenlerle Türkiye’de ödenmekte; bu ödemelerin vergilendirilip vergilendirilmeyeceği konusunda farklı görüş ve uygulamalar görülmektedir. Bu çerçevede Birliğimizce, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında elde edilen işçi ücretlerine vergi istisnası getirilmesi talep edilmektedir);

3- İstihdam Odaklı Kredi Paketi kapsamındaki programların firmaların mevcut kredi limitlerinin dışında değerlendirilmesi veya paket kapsamında başvurulan projenin gelirlerinin teminat kabul edilmesi;

4- Sigorta prim yüklerinin düşürülmesi (Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurtdışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçiler için prime esas günlük kazanç üst sınırının günlük asgari ücret olarak belirlenmesi).

“Kafa karışıklığını giderici düzenleme gerekli”

Güncel YMM Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Sezer, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde çalışan Türk personele ödenen ücretlerin tartışmalı bir konu olduğunu, ilgili ülkenin mevzuatı, iş hukuk kuralları, bazı durumlarda işçilerin hem Türkiye hem de ilgili ülkede maaş alması gibi çok çeşitli durumların ortaya çıktığını vurguladı. Özellikle ücret vergileme konusunun özel bir düzenlemeye ihtiyacı bulunduğunu belirten Sezer, “Bu ve benzeri durumlar personelin vergilendirilmesi konusunda kafa karışıklığı yaratmakta ve gereksiz ihtilaflara konu olmaktadır.

Tabi yurt dışında çalışan personelin ücretlerinin sadece vergilendirme açısından değil, SGK açısından da kafa karışıklıkları ve hak mahrumiyetleri yaşanabilmektedir. Bunlara engel olmak adına yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin vergilendirilmesine getirilen standardın aynı şekilde personel ücretlerinin vergilendirilmesi ve SGK hakkından yararlandırılması için de kafa karışıklığına son verecek genel bir düzenlemesinin yapılması yerinde olacaktır” görüşünü vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece üyeler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ÜYE OLUN!
ŞİMDİ KAYIT OL Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Hindistan, Japonya ve Güney Kore ile uzun vadeli demir cevheri tedarik anlaşmalarını sonlandırdı

22 Haziran 2021 Salı

Koç Metalurji 23 Haziran 2021 tarihli hurda fiyatları yükseldi

22 Haziran 2021 Salı

22 Haziran 2021 Bursa nakliye dahil inşaat demiri fiyatları düşüyor!

22 Haziran 2021 Salı

Adana’da inşaat demiri fiyatları düşüyor!

22 Haziran 2021 Salı

Tayvanlı alıcılar Çin'den ucuz soğuk haddelenmiş ürünler almaktan çekiniyor

22 Haziran 2021 Salı
İzleme Listem
Listeyi Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber başlığı bulunmuyor.
Bildirim Tercihlerini Düzenleyin

Global Demir Çelik Borsaları

Demir Çelik Endeksleri, Fiyat ve Haberleri

1 Ay Vadeli - LME İnşaat Demiri
725,00
+5,00 (0,68)
22.06.2021
2 Ay Vadeli - LME İnşaat Demiri
750,00
-0,00 (0,00)
22.06.2021
3 Ay Vadeli - LME İnşaat Demiri
750,00
-0,00 (0,00)
22.06.2021
Son Haberler
Daha Fazla
1 Ay Vadeli - LME Hurda
502,50
-0,00 (0,00)
22.06.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
515,00
-0,00 (0,00)
22.06.2021
3 Ay Vadeli - LME Hurda
500,50
+0,50 (0,09)
22.06.2021
Son Haberler
Daha Fazla
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
Güvenilir fiyat ve haberlere tek kanaldan ulaşın!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun