En İyi 5 Mimari ve İnşaat Hatası

Construction Global, dünyadaki en şüpheli modern ve tarihi mimarinin bazı parçalarına göz atıyor.

En İyi 5 Mimari ve İnşaat Hatası

1)Olympia Stadyumu

2004 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için Yunanistan genelinde onlarca stadyum inşa edildi. Bununla birlikte, tek sorun Atina'ya ev sahipliği yapmanın yaklaşık 11 milyar dolara mal olması. (Yunanistan bütçesinin iki katından fazla.) Bu stadyumların çoğu, bu konular sayesinde boş ve sahipsiz kalıyor ve asma kilitli çitlerin arkasında izole bırakılıyor.

2)Pier one Playground, Brooklyn Köprüsü Parkı, New York

New York içinde ideal bir noktada bir oyun alanı yapıldı. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Oyun ekipmanının fikri ve konumu mükemmeldi - ama kullanılan malzemeler o kadar mükemmel değildi. Çelik, sıcak yaz günlerinde güneşten gelen ısı nedeniyle inanılmaz derecede tehlikeli olduğu kanıtlanan ekipman için tercih edilen malzemeydi. Bir olayda, genç bir kız tırmanma kubbelerinde oynarken ikinci derece yanıklar aldı. Aile, parkın tasarımcısı ve parkın operatörü tarafından ödenen 17.500 dolarlık bir tazminat aldı.

3)Ray and Maria Stata Center, MIT

2004 yılında açılan 67.000 metrekarelik bina, ödüllü mimar Frank Gehry tarafından tasarlandı. Tamamlanmasının ardından, fizik yasalarına meydan okuduğu söylenen açısal tasarımı sayesinde bina benzersiz ve yenilikçi kabul edildi. Üç yıl sonra, binada yer alan MIT, sayısız tasarım hatası ve çatlama duvarları, kış aylarında buz sarkıtlarının asılması ve küf sorunları gibi yapısal problemlerin ardından tasarımcıya ihmal davası açtı.

4)CNA Center, Chicago

Graham Anderson tarafından tasarlanan CNA merkezi, listemizdeki daha uzun binalardan biridir. Bina kırmızıya boyanmış ve yapı Chicago şehri boyunca görüntülenebilen aydınlatma ekranlarıyla ünlü olmasına rağmen, 1999'da büyük bir pencere 29. kattan düştü ve bu durum ölümle sonuçlandı. Bu, 18 milyon dolarlık bir tazminat ve bina boyunca pencerelerin tamamen yenilenmesiyle sonuçlandı.

5)The Lotus Riverside Complex, Shanghai

Bu yapı, diğerlerinden biraz daha felaket yarattı. Acele, kötü kalite inşaat teknikleri ve operasyonları sonucunda apartman bloğu çöktü. Bu felaket bir ölümle sonuçlandı ve projenin tamamlanmasından önce birimlerin yarısı satıldığı için ailelere ve yatırımcılara yüz binlerce dolara mal oldu. Daha sonra altı memur “ciddi kazalara neden olma” suçundan yargılandı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.