'Cesaret, zarafet, metanet': Mimar David Adjaye, RIBA ödülünü kazanarak tarih yazıyor

173 yıllık tarihinde ilk kez, RIBA altın madalyasını siyahi bir mimara veriyor.

'Cesaret, zarafet, metanet': Mimar David Adjaye, RIBA ödülünü kazanarak tarih yazıyor

Tanzanya doğumlu, Ganalı asıllı İngiliz mimar Sir David Adjaye, mimarlık alanında dünyanın en yüksek ödüllerinden biri olan 2021 kraliyet altın madalyasının sahibi olarak ilan edildi. Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından her yıl verilen madalyanın 173 yıllık tarihinde ilk kez siyahi bir mimara verildi.

Duyuru, enstitünün Britanya'nın sömürge geçmişindeki kendi rolünü incelediği ve mimaride siyahilerin temsil edilmemesinin devam eden eksikliğini gidermek için çabaladığı sırada geldi.

Adjaye “Meslektaşlarımın, ekibimle birlikte geliştirdiğim çalışmaları ve son 25 yılda bu alana yaptığı katkıyı takdir etmeleri inanılmaz derecede mütevazı ve büyük bir onur” dedi.  “Mimarlık benim için her zaman, dünyadaki tüm insanları eşit olarak yetiştirmek ve zanaatın evrimine katkıda bulunmak için güzelliğin yaratılmasıyla ilgiliydi.”

İster özel evler ister büyük uluslararası müzeler, Adjaye’nin binaları her zaman onun kozmopolit dünya görüşünü yansıtmış ve çok çeşitli kültür ve geleneklerden ilham almıştır. Bir diplomatın oğlu olan Adjaye, 11 yaşında Londra'ya taşınmadan önce Dar es Salaam, Kampala, Nairobi, Kahire, Beyrut, Akra ve Cidde'deki uluslararası okullarda okudu.

RIBA başkanı Alan Jones, "Çalışmaları yerel ve özel, aynı zamanda küresel ve kapsayıcı" dedi. “Tarih, sanat ve bilimi harmanlayarak, zıt temaları dengeleyen ve hepimize ilham veren son derece hazırlanmış ve ilgi çekici ortamlar yaratıyor.”

Adjaye uzun zamandır "siyah mimar" olarak tanımlanmaktan yorulmuştu, ancak böylesine beyazların egemen olduğu bir sektörde yadsınamaz bir rol model olarak hizmet etti. 2014 yılında Observer’a yaptığı açıklamada Adjaye, “Ben her şeyden önce geçmişi karmaşık olan bir mimarım. Arka plan olarak Afrika kıtasını kullanıyorum. Ama aynı zamanda Londra'da da büyüdüm. … Her zaman olağan referanslara bakmıyorum” dedi.

Adjaye, Southbank Üniversitesi ve Kraliyet Sanat Koleji'nde eğitim aldı ve 2000 yılında Adjaye Associates'i kurdu. Chris Ofili, Ewan McGregor ve Alexander McQueen de dahil olmak üzere yıldızlarla dolu bir müşteri listesi ile Londra'daki yaratıcı bir bar iç mekanları ve özel evler serisinin arkasında 30'lu yaşlarının başında şöhreti yakaladı. Pek çok eleştirmenin gözünde bunlar hâlâ en iyi projelerinden bazıları.

Adjaye’nin çalışmaları çelişkili ve yine de tutarlı, zıt ve cesur, zarafet ve metanet, ağırlıksızlık ve ağırlık, karanlık ve aydınlık gibi zıtlıklarla çok dengeli bir oluşuma sahip. Binaları, sert, aşındırıcı yüzeyleri kaygan ayna cilalı yüzeylerle birleştirirken, insanları karanlık geçitlerden ışıkla aydınlatılmış odalara sıkıştırarak zıtlıklardan zevk alıyor.

Bir kraliyet altın madalyası alıcısı için alışılmadık bir şekilde, Adjaye’nin en iyi işi hala gelecek olabilir. Şu anda Manhattan'ın gördüğü en garip yüksek katlı kulelerden birini, bulutlara doğru yığılmış, karanlık, parıldayan bir yığın sağlam beton kemer şeklinde inşa ediyor. Akra'da devasa bir çadır gibi tasarlanmış Gana Ulusal Katedrali, Florida'da bir somon pembesi kütüphane, Senegal, Dakar'da bir finans merkezi ve diğer birçok projenin yanı sıra Güney Afrika'daki Thabo Mbeki Başkanlık Kütüphanesi projeleri de devam etmektedir.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.