Çam ile kaplı muhteşem dağ evi

Jon Danielsen Aarhus, kendisi için Norveç'te çam kaplı dağ kulübesi tasarlayıp inşa etti.

Çam ile kaplı muhteşem dağ evi

Mimar Jon Danielsen Aarhus, Norveç'in kırsal kesiminde çam kaplı bu kabini kendi ailesi için tasarlayarak dağ ve göl manzaralı geniş camlı bir yaşam alanı yarattı.

Oslo ve Bergen arasında bulunan Hytte Ustaoset adlı kabin, Avrupa'nın en büyük dağ platolarından biri olan Hardangervidda'nın eteğinde, deniz seviyesinden 1.066 metre yüksekte yer alıyor.

Aarhus, yaylada bir göle doğru olan manzaralardan en iyi şekilde yararlanmak ve yapının doğal ortamına iyi oturmasını sağlamak istiyordu.

Beton dikme temeller ahşap yapıyı eğimli ana kaya ve bitki örtüsünün üzerine yükseltirken, duvarlar ve çatıdaki çam ahşap kaplama zamanla gri olacak ve çevredeki ağaçlarda, kayalarda ve yeşilliklerde bulunan tonları taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Aarhus  “Kabini, tabiri caizse manzaranın etrafında inşa etmek istedik - görünüm binanın ana temasıdır” dedi. “Aynı zamanda, uyum sağlayacak doğal malzemeler kullanarak manzaraya iyi oturmasını istedik” diye devam etti.

Büyük bir pencere, görkemli bir manzaraya sahip açık plan oturma, mutfak ve yemek alanı sağlar. İçeride, manzarayı vurgulamak için açılı bir tavan planlanmıştır.

Aarhus  “Bu bakış açısıyla; ana oda fikri dışarıda olma deneyimini yaratmak ve hareketli manzarayı deneyimleyebilmekti. Bunu başarmak için, duvarın tamamı camdan yapılmıştır” diye açıkladı.

Eğimli tavan, camlı duvarla birlikte, aynı zamanda, Norveç'te yürüyüş yaparken kullanılan bir tür doğaçlama sığınak olan gapahuk'a da gönderme yapıyor. Geleneksel yapı, üzerinde yatay bir kütük olan iki direk ve üzerine yaslanan, derme çatma bir çatı oluşturan ve yapının bir tarafını açık bırakan dallardan oluşan bir katmandan oluşur.

Mekanın bir tarafına üstte saklama dolapları olan bir tezgah yerleştirilmiştir. Bunun yanında, bir geçit yatak odalarına ve banyolara açılırken, bir çatı katı depolama alanı sağlar.

İçeride duvarları, tavanları ve zemini kaplamak için açık tonlu çam ağacı kullanılmış ve kapılardaki polikarbonat paneller ışığın içeri girmesini sağlar. Kırsal bölgelerden dolayı tüm malzemeler helikopterle getirilmiştir.

Mimar, ailesinin tüm yıl boyunca kabini kullanabilmesini sağlamak için konutu Norveç'in sert kışlarına dayanacak şekilde tasarladı.

Kabinin eğimli çatısı, hem arkada hem de önde sığınak sağlamak için evin aşağısının ana hacminden biraz daha geniştir.

Çatı, aynı zamanda, mimarın kardan uzak tutmak için hakim rüzgar yönüne doğru yerleştirdikleri ana girişi de kaplıyor.

Ayrıca önceden var olan 29 metrekarelik bir kabin artık bir ek olarak işlev görüyor ve yeni kabinle birlikte korunaklı bir dış alan yaratıyor.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.