Balkon kapatma sistemleri: Cam mı, PVC mi?

Son yıllarda yaşam alanı haline gelen balkonlar farklı ihtiyaçlara cevap verir oldu. Peki balkonunuzu kapatmaya karar verdiğinizde hangi sistemi tercih etmelisiniz, fiyat aralıkları nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Sizler için inceledik…

Balkon kapatma sistemleri: Cam mı, PVC mi?

Balkonunuzu kapatmaya karar verdiğinizde hangi sistemi seçmelisiniz? Cam mı yoksa PVC mi? Bu soruya cevap verebilmek için kapatılacak olan balkon alanının ne amaçla kullanılacağından evinizin konumu ve manzarasına kadar pek çok farklı unsuru değerlendirmek gerekiyor. Aslında bunun için dikkate almanız gereken pek çok farklı özellik var ve bu iki balkon kapatma modeli aslında farklı ihtiyaçlara cevap veren modeller.

Cam balkon 1.760 TL’den başlıyor

Peki söz konusu balkonu kapattığınızda o yaşam alanını ne amaçla kullanacaksınız? Aslında karar vermeniz gereken en önemli unsurlardan biri de bu... Özellikle manzaralı evlerde manzaranın keyfini yaz kış doyasıya çıkarabileceğiniz, ferah ve şık bir balkon oluşturmak istiyorsanız  ya da odanızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız; cam balkon modellerini değerlendirmelisiniz. Cam balkon yani katlanır cam denilen  dayanıklı hale getirilmiş camların alüminyum ray içinde tekerlekler yardımıyla kaydırılarak parçalar halinde teker teker içeriye doğru katlanarak açılabildiği sistemdir.  

PVC balkon sistemleri ile kıyaslandığında şık ve kibar bir görünüm sağlar ve temizlik açısından da oldukça kolaydır. Cam balkonlar ne kadar kapalı olsalar da hava ve şiddetli sağanak yağışlarda su geçirebiliyorlar. PVC sistemler ise hava ve su yalıtımı kadar ses yalıtımında da mükemmel bir izolasyona sahipler. Bu nedenle cam balkonların soğuk havaların hakim olduğu bölgelerdeki evler için tercih edilmesi uygun değildir. Cam balkonların fiyatları ise en düşük 2 metreden hesaplandığında, en uygun 1.760 TL'den en yüksek ise 2.750 TL'den  başlıyor.

PVC fiyatları 1.425 TL’den başlıyor

PVC ya da pimapen balkon kapatma modelleri ise plastik doğrama tekniği ile imal edilen ve uygulanan modellerdir. Ülkemizde en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor. PVC profillerin çoğunlukla çift camlı panellerle bir araya gelmesi ile uygulanan bu balkon kapama yöntemi yalıtım ve hafiflik avantajlarıyla öne çıkıyor. PVC balkon kaplama modelleri yalıtımdaki başarısı ise doğalgaz kullanım oranını da yarıya indiriyor ve masrafları düşürüyor.   Uzun ömürlülük ve sağlamlık açısından bakıldığında da  PVC balkon sistemlerinin galip geldiğini söyleyebiliriz. Tıpkı yalıtım konusunda olduğu gibi uzun ömürlülük ve hava koşullarına ve tehlikelere karşı dayanıklılık konusunda da plastik doğrama kapatma sistemleri açık ara önde.  Pimapen kaplama bir balkon için fiyat aralıkları 1.425 TL - 1.500 TL olarak seyretmektedir.

 Değişik malzeme kalitesi ve uygulamalarla oldukça farklı fiyatlar olabiliyor. Balkonunuzun mimari yapısı, formu, uzunluğu, genişliği, yüksekli ve büyüklüğü de fiyatlarda değişime sebep oluyor.

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Yayınlayan: Nihal Özken