Arjantinli mimar eskitilmiş ahşap ile harikalar yarattı

Arjantinli mimar Alejandro Sticotti, ailesinin Uruguay kıyısındaki tatil evinde eskitilmiş ahşap ve dokulu beton birleşiminden harikalar yarattı.

Arjantinli mimar eskitilmiş ahşap ile harikalar yarattı

Sticotti, evi Uruguay'ın Rocha bölgesindeki Atlantik Kıyısı'ndaki bir köy olan Le Pedrera'da tasarladı.

Plaja beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ev, grafik tasarımcı eşi Mercedes ve dört çocuğunun da içinde bulunduğu ailesi için bir tatil evi olarak hizmet veriyor.

Sticotti, "Şu anda Buenos Aires'te yaşıyoruz, ancak tatil yapmak, dinlenmek, sahile gitmek, yemek yapmak, okumak ve resim yapmak için La Pedrera'ya çok seyahat ediyoruz" dedi.

"Son 20 yılda bütün yazlarımızı orada geçirirdik ve bu araziyi bulur bulmaz ilk görüşte aşık oldum."

Adını bulunduğu yerden alan Le Pedrera, çift için bir ev ve çocukları tarafından kullanılabilecek ayrı bir odadan oluşuyor.

Ana konut, ahşap levhalar ile baskı ile oluşturulmuş, tahta görünümlü beton duvarlar, zeminler ve tavanlar gibi bir malzeme karışımına sahiptir. Bunlar evin özel alanları boyunca açıkta bırakılırken, caddeden görünen üst kat duvarları ince eskitme ahşap panellerle kaplanmıştır.

Eskitilmiş ahşap duvarlar, mutfak ve yemek alanını barındıran zemin katı sarar. Bir hamak ve gri ahşap mobilyalar içeren bir güverteye açılan kapıları ve arka bahçeyi içeren geniş camlar vardır. Yukarıdaki yükseltilmiş hacim, deniz manzaralı pencerelere sahip salon ve banyoyu barındırır.

Sticotti “Zemin kat, mutfak ve teraslı bir alan, çoğunlukla gün boyunca kullanıyoruz. Birinci katta, inanılmaz bir deniz manzarasına sahip olduğumuz oturma odası ve ebeveyn yatak odası süitimiz var” diye açıkladı.

Ebeveyn banyolu iki yatak odası bulunan bahçenin diğer ucundaki küçük, iki katlı konukevi ile ana konutun yaşam alanları da paylaşılıyor.

Mülkün dekorunu tamamlamak için eşiyle birlikte çalıştığını söyleyen Sticotti “Evin mimarı benim ama asıl son rötuşları yapan grafik tasarımcı olan eşim Mercedes. İkimiz de tasarım odaklıyız” dedi.

Zemin katta bu malzemeler soluk beyaz çiniler ve yemek masası ve raf gibi çok sayıda ahşap detaylarla eşleştirilmiştir.

Ahşap basamaklı metal bir merdiven birinci kata çıkar. Alan, kitap rafları ve pencereye bakan uzun masa ile detaylandırılmıştır. Merdiven daha sonra çatıya doğru devam eder.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.