1.351,59 TL BIST 100 BIST 100
€10,07 EUR EUR
8,53 $ USD USD
€1,18 EUR/USD EUR/USD
18,73 TL Faiz Faiz
72,56 TL Petrol(brent) Petrol(brent)
4,32 TL Bakır(lb) Bakır(lb)
25,09 TL Gümüş(ons) Gümüş(ons)
216,03 $ Demir Cevheri Demir Cevheri
726,50 $ LME İnşaat Demiri LME İnşaat Demiri
490,00 $ LME Hurda LME Hurda
480,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
493,47 TL Altın(gr) Altın(gr)

MEXT & Microsoft iş birliği ile sanayide dijitalleşmenin kilidini açtı

Dünyanın en büyük, en ileri, en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi MEXT; ekosisteminin en önemli paydaşlarından Microsoft ile stratejik ortaklığa giderek sanayide dijital dönüşümün kilidini açtı. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in ev sahipliğinde 15 Haziran 2021 Salı günü dijital imzalar atılarak Microsoft Manufacturing Core sanayinin hizmetine açıldı.

MEXT & Microsoft iş birliği ile sanayide dijitalleşmenin kilidini açtı

Stratejik ortaklık lansmanında konuşan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Microsoft ile iş birliklerini teknoloji ortaklığının ötesine geçirdiklerini belirterek “Sanayide dijital dönüşümün anahtarları MEXT ve Microsoft’un iş birliği ile dünyanın en büyük sanayide dönüşüm hareketini başlatıyoruz.

Bunun için üretim sektörünün dijital teknolojilerle kalkınması, bu alanda ihtiyaç duyulan yetkin iş gücünün yetiştirilmesi, özel sektör/kamu/akademi üçgeninde yenilikçilik iş birliklerinin kurulması, sürdürülebilir sosyal faydanın sağlanmasını amaçlıyoruz ” dedi.

Microsoft Manufactoring Core’un dünyada bir benzeri olmadığını vurgulayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin de sözlerine şöyle devam etti; “Microsoft Manufactoring Core kapsamında sektörün potansiyelini ortaya çıkaracak yapay zeka, bulut, IoT ve karma gerçeklik gibi en yeni teknolojileri, gerçek üretim şartlarında paydaşlarımıza anlatacağız. Bu yatırım Dünyada bir ilk. Dolayısıyla sadece Türkiye için değil, bölgenin tamamı için de önemli bir yatırım. Aynı zamanda Microsoft’un Türkiye’ye olan inancının somut bir göstergesi” dedi.

Özbilgin: “MEXT içerisindeki model fabrikanın dijital teknolojilerle nasıl desteklenebileceği, birebir örneklerle üretim sektörü paydaşlarına sunulacak. Microsoft Manufactoring Core içerisinde, Microsoft’un endüstriyel IoT, Büyük Veri, Yapay Zeka ve Makine öğrenmesi, Görüntü/Ses/Video işleme, Operasyon Teknolojisi için siber güvenlik ve saha çalışanları için verimlilik sağlayan teknolojileri ile bölgedeki en kapsamlı demo alanı oluşturuldu. Bu çözümlere ek olarak ziyaretçiler, 5G’nin hayatımıza girmesi ile üretim tesisleri için özelleştirilmiş ve halihazırdaki şebekenin dilimlenerek sadece üretime ait Private şebekelerin kolaylıkla ayağa kaldırılabilmesine olanak sağlayan çözümleri görme fırsatına sahip olacaklar” dedi.

Microsoft Manufacturing Core özelindeki görüşlerini paylaşan MESS Yönetim Kurulu Başkanı AKKOL ise, “yeni teknolojilerin üretim merkezi Singapur'da, Japonya'da olmayan bir modeli ilk defa Türk sanayisi ile buluşturuyoruz. Üretim sektörü teknolojilerinin sergileneceği dünyadaki ilk Microsoft Manufacturing Core’u MEXT’te sanayimizin hizmetine sunuyoruz. Sanayicimiz bu hizmet alanında Microsoft ve yerli çözüm ortakları tarafından geliştirilen teknolojiyi ve sistemleri deneyimleyecek. Yeni iş birliğimiz ile, sanayiye uçtan uca entegre çözümler sunan MEXT’e daha da değer katacak” dedi.

Yerli Teknolojiler Sergilenecek

MEXT içinde bir hizmet alanı olarak tasarlanan Microsoft Manufacturing Core çatısı altında, Türkiye dışında Orta Doğu ve Afrika bölgesi için de üretim sektörü teknolojileri sergilenecek. Manufacturing Core ile MEXT içerisinde oluşturulan bölgedeki en kapsamlı İleri Üretim Teknolojileri demo alanında sanayicilere şu teknolojileri deneme imkanı veriliyor;

Microsoft’un endüstriyel IoT, Büyük Veri, Yapay Zeka ve Makine öğrenmesi,
Görüntü/ses/video işleme,
Operasyon Teknolojisi için siber güvenlik,
Saha çalışanları için verimlilik sağlayan teknolojiler.
Bu hizmet alanında, Microsoft ve yerli çözüm ortakları tarafından geliştirilen teknoloji ve sistemler deneyimlenecek. Bu sayede MESS üyeleri ve ekosistemi, hibrit bulut çözümlerini Türkiye’de ilk kez MEXT içerisinde görme ve tanıma şansını da elde edecek.

MESS-Microsoft Stratejik Ortaklığının Gelecek Adımları


· Microsoft Manufactoring Core: Bu yatırım kapsamında sektörün potansiyelini ortaya çıkarak yapay zeka, bulut, nesnelerin interneti (yani IoT) ve karma gerçeklik gibi en yeni teknolojiler, gerçek üretim ortam ve şartlarında anlatılacak.

· Yetkinlik Gelişimine Destek: Dijital dünyanın ihtiyaç duyduğu kalifiye ve nitelikli iş gücünün yetişmesi için farklı seviyelerde eğitim programları sunulacak.  Sektörde uzun zamandır ihtiyaç duyulan yetkin iş gücü yetiştirilecek. Buna ek olarak, ücretsiz eğitim portalı Microsoft Cloud Society’iyi de MESS üyelerine ve iş ortaklarına açarak, bulut teknolojileri alanında eğitimler sunalacak.

· Üretim Sektörüne Yön Verecek Beyin Takımı: Sivil Toplum Kuruluşları, Start-Up ve akademik dünya ile iş birliklerini artırarak, bir düşünce merkezi oluşturacak ve buradan çıkacak yaratıcı fikirlerle sektörün gelişimine katkıda bulunulacak.

· Sürdürülebilir Kamusal Değer Yaratacak Projeler: Toplumsal anlamda değer yaratacak sürdürülebilir projeler ile iktisadi ve çevresel kalkınmasının öncüsü olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Yellen'dan iklim mücadelesi için özel sermayeyi seferber etme çağırısı

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise en uzun yeraltı gölü

19 Temmuz 2021 Pazartesi

ABD ve Almanya Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde anlaştı

22 Temmuz 2021 Perşembe

Sefine Tersanesi yeni USV geliştirme için Aselsan ile işbirliği yapıyor

19 Temmuz 2021 Pazartesi

IMF 2021 küresel büyüme tahminini yüzde 6'da tutacak

22 Temmuz 2021 Perşembe
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle

Global Demir Çelik Borsaları

Demir Çelik Endeksleri, Fiyat ve Haberleri

1 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
725,00
-1,00 (-0,13)
23.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
732,00
+1,50 (0,20)
23.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
733,00
+1,50 (0,20)
23.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
1 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
493,00
+3,50 (0,70)
23.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
496,00
+2,50 (0,50)
23.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
490,00
-4,50 (-0,91)
23.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
Güvenilir fiyat ve haberlere tek kanaldan ulaşın!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun