1.351,59 TL BIST 100 BIST 100
€10,07 EUR EUR
8,53 $ USD USD
€1,18 EUR/USD EUR/USD
18,73 TL Faiz Faiz
72,56 TL Petrol(brent) Petrol(brent)
4,32 TL Bakır(lb) Bakır(lb)
25,09 TL Gümüş(ons) Gümüş(ons)
216,03 $ Demir Cevheri Demir Cevheri
726,50 $ LME İnşaat Demiri LME İnşaat Demiri
490,00 $ LME Hurda LME Hurda
480,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
493,47 TL Altın(gr) Altın(gr)

Kovid-19 salgını döneminde uygulanan navlun fiyatları konteyner taşımacılığını etkiliyor

Mars Hava Deniz Kargo Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çevik, "Pandemi ile arz-talep dengesi altüst oldu ve navlun ücretlerinde yüksek artışlar meydana geldi." dedi.

Kovid-19 salgını döneminde uygulanan navlun fiyatları konteyner taşımacılığını etkiliyor

Mars Hava Deniz Kargo Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çevik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla arz ve talep dengesinin altüst olduğunu ve navlun ücretlerinde yüksek artışlar meydana geldiğini belirterek, "Çin ana limanlar/Türkiye ithalatlarında haziranda 12-13 bin dolar seviyelerinde olan 40'lık konteyner navlun maliyetleri temmuzda gelen artışla 16 bin dolar seviyelerine çıktı." dedi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, küresel ticarette deniz, kara, demir ve hava yolları, kombine taşımacılık olanakları, depolama ve ulaştırma faaliyetlerinin gerçekleştirildiği lojistik merkezler giderek daha fazla önem kazanıyor. Şirketler arasındaki rekabet, tedarik zincirlerinde daha çetin yaşanırken, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında bu süreçlerde değişiklikler bekleniyor.

Türkiye de bulunduğu coğrafi konumun avantajını kullanarak, yaptığı yatırımlar ve uluslararası iş birlikleriyle dünyanın önde gelen lojistik merkezi olma konusunda önemli adımlar atıyor. Küresel arenada henüz hedefledikleri noktaya gelmeyen Türkiye lojistik şirketleri de bu doğrultuda hem daha fazla kurumsallaşmak hem de faaliyetlerini çeşitlendirerek büyütmek için yatırımlar yapıyor.

Öte yandan, salgın sonrası değişen taşımacılık rotaları ve navlun fiyatları sektörün ileriye dönük planlamalar yapmasında ve kızışan rekabete ayak uydurmasında sıkıntılar olarak öne çıkıyor.

"Salgınla arz-talep dengesi altüst oldu"

Mars Hava Deniz Kargo Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çevik, AA muhabirine, sektörün durumuna ve bu alanda yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

2020 yılının başlarından itibaren Kovid-19 salgını nedeniyle dünyanın ekonomik anlamda büyük bir şok yaşadığını ve neredeyse her ülkenin içine kapandığını dile getiren Çevik, tedarik ve üretim süreçlerinde de aksamalar olduğunu söyledi.

Çevik, salgınla arz-talep dengesinin altüst olduğunu ve navlun ücretlerinde yüksek artışlar meydana geldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Kapasitemiz ve güçlü finansal yapımız sayesinde biz geçen yılı büyüyerek kapattık. Özellikle deniz taşımalarında sektör, yer ve ekipman sorunlarıyla sıkıntılı bir süreçten geçerken biz de bu olumsuzlukların etkisini oldukça fazla hissettik. Tüm ekiplerimizle sorunları çözmek için alternatif planlamalar yaptık. Genel olarak baktığımızda yer ve ekipman sıkıntılarının 2021 yılının sonuna kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Çin ana limanlar/Türkiye ithalatlarında haziranda 40'lık konteyner için 12-13 bin dolar seviyelerinde olan navlun maliyetleri temmuzda gelen artışla 16 bin dolar seviyelerine çıktı. Şu an varil başına 73 dolar olan Brent petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde 80 dolara kadar artması bekleniyor. Bu da önümüzdeki aylarda navlunların üzerine ek yakıt fiyat farkı artışlarını beraberinde getirecektir."

"Birçok ithalatçı daha uygun ve kaliteli ürünler sebebiyle Türkiye'ye yöneldi"

Çevik, özellikle yer ve ekipman sıkıntısından dolayı Çin'den yapılan ticarette maliyetlerin arttığını ve birçok ithalatçının daha uygun ve kaliteli ürünler sebebiyle Türkiye'ye yöneldiğini ifade ederek, "Bu da ihracatımızı ülke olarak her ay neredeyse yeni rekorlara ulaştırdı. Kaliteden ödün vermediğimiz takdirde böyle devam edeceğini, gelecek için ülkemiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Şu anda global konteyner taşımacılığının, armatörlerin daha fazla navlun ve kar elde ettikleri Çin ile ABD arasında sıkıştığını bildiren Çevik, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu da beraberinde diğer önemli ticari hatlarda çok ciddi ekipman eksikliğine sebebiyet vererek, son tedarik zincirini çok ciddi olumsuz etkiledi. Bazı bölgelerde Türkiye'den yapılan ihracatta Güney Amerika, Afrika, Avrupa gibi ticari hatlar sekteye uğradı. Diğer taraftan global ölçekli gemi işletmeciliği yapan armatörler Uzak Doğu'daki ekipman eksikliğinin etkilerini azaltmak için haftalık Çin'den çıkış yapan gemilerde 'blank sailing' uygulamalarını devreye aldılar. Buna alternatif olarak da Çin/Avrupa demir yoluyla konteyner taşımacılığı alternatifleri oluştu."

"Dünya liginde devlerle rekabet etmek zorundasınız"

Çevik, sektörün Türkiye'de hızla geliştiğini ve büyümeye devam ettiğini, kurumsal ve eğitimli bir yapıya doğru hızlı bir geçiş sürecinin yaşandığını dile getirdi.

Bu konuda Türkiye'de akademik olarak da eğitimli bir neslin yetişmeye başladığını ve birçok üniversitede sektöre yönelik bölümler açıldığını söyleyen Çevik, "Lojistik tek başına yerel bir hizmet olmadığından ülkemizde şirketlerin mutlaka global olma yönünde çalışmalar yapmaları gerekiyor. Son yıllarda dünyaya baktığımızda en büyük satın almalar ve birleşmelerin bizim sektörümüzde yaşandığını görüyoruz. Rakipler artık maalesef küçük yapılar değil, dünya liginde devlerle rekabet etmek zorundasınız." diye konuştu.

Çevik, Dünya Bankasının "Logistics Performans Endeksi"ne bakıldığında Türkiye'nin dünyada 47'nci sırada olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Burada en büyük etken gümrük mevzuatları ve uygulamaları konularında çözülmesi gereken noktalar. Altyapı, tesis konularında eksikliklerimiz mevcut. Türkiye halen dünyada lojistik masrafların en yüksek olduğu ülkeler arasında bulunuyor. Bu konuda birçok çalışma yapılıyor. Sektör temsilcileri bu konuları ilgili makamlarla sürekli istişare ediyor, iyileştirme çalışmaları yapılıyor ancak halen gidecek çok yolumuz var. Ülkemiz coğrafi olarak çok uygun konumda, üretim ve kalite anlamında oldukça üst seviyelerde. Tüm ilgili kurumlarımızla Türkiye'nin dünyada bir lojistik üs olması konusunda gayret göstermeliyiz."

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Demir çelik sektöründe ihracatçılar "eylül"ü kapattı

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Biden'ın altyapı anlaşması ve yükselen çelik fiyatları ne anlama geliyor?

21 Temmuz 2021 Çarşamba

Çin'in ihracat vergileri, Hindistan'lı çelik üreticilerine kazanç sağladı!

21 Temmuz 2021 Çarşamba

AB Komisyonu'nun iklim krizi ile mücadele için sunduğu kapsamlı pakette neler var?

19 Temmuz 2021 Pazartesi

ABD temyiz mahkemesi, Türk çelik tarifelerinin artışını destekliyor

21 Temmuz 2021 Çarşamba
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle

Global Demir Çelik Borsaları

Demir Çelik Endeksleri, Fiyat ve Haberleri

1 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
725,00
-1,00 (-0,13)
23.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
732,00
+1,50 (0,20)
23.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
733,00
+1,50 (0,20)
23.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
1 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
493,00
+3,50 (0,70)
23.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
496,00
+2,50 (0,50)
23.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
490,00
-4,50 (-0,91)
23.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
Güvenilir fiyat ve haberlere tek kanaldan ulaşın!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun