İkinci El Konut Kredi Faizleri Yükseldi!

İkinci el konut kredisi faizi 5 baz puan artırıldı, ödemesiz dönem 1 yıldan 3 aya indirildi. Birinci el konut için kamuda halen yüzde 0,64 seviyesinin korunduğu belirtiliyor...

İkinci El Konut Kredi Faizleri Yükseldi!

Özellikle haziran başında kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi canlanma sağladı. Merkez Bankası da kredi büyümesine zorunlu karşılık teşvikiyle destek veriyordu. Ancak, son günlerdeki gelişmeler Türkiye ekonomisinin büyümesini de yakından ilgilendiren bu kredi genişlemesinin sonuna gelindiğinin işaretleriyle dolu. Edinilen bilgiye göre kamu bankaları kredi faizlerinde artışa gidiyor, vadeler ve geri ödemesiz dönemleri kısaltıyor. İkinci el konut kredisi faizi 5 baz puan artırıldı, ödemesiz dönem 1 yıldan 3 aya indirildi. Birinci el konut için kamuda halen yüzde 0,64 seviyesinin korunduğu belirtiliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) dün açıkladığı verilere göre kamu bankalarında tüketicilerin ihtiyaç, konut ve taşıt kredi talebinde yavaşlama var.

 

İkinci El konutlar için konut kredisi aylık faiz oranı %0.79’a çıkartılırken, kredi vadesindeki azami süre ise 120 aya düşürüldü. Gerek birinci el gerekse ikinci elde 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verilerek sadece 3 aya kadar ödemesiz dönem hakkı tanındı. 22.07.2020 tarihine kadar başvuru girişi yapılmış olan Avantajlı Konut Kredileri, başvuru geçerlilik süresi içinde koşulları değişmeksizin kullandırılabilecek. Lakin 23 Temmuz ve sonrası başvurularda yeni şartlar geçerli olacak.

Üç kamu bankasının internet sitesinden aldığımız konut kredi faiz oranları şu şekilde:

Ziraat Bankası Konut Kredi Faizi sitesinde yüzde 0,79'dan verildiğini gösteriyor. 

Vakıfbank Konut kredi faiz oranı ise yüzde 0,99'a yükselmiş durumda.

Halkbank Konut Kredi faiz oranı kendi internet sitesinde yüzde 0,94 olarak görülüyor.