Kanada, İnşaat Çalışanı Göçmenlere Vatandaşlık Hakkı Tanıyacak

Kanada İşçi Kongresi (CLC), 500 belgesiz inşaat işçisinin daimi ikamet statüsüne giden bir yol bulmasına yardımcı olmak için bir girişim başlattı...

Kanada İşçi Kongresi (CLC), 500 belgesiz inşaat işçisinin daimi ikamet statüsüne giden bir yol bulmasına yardımcı olmak için bir girişim başlattı.
CLC, göçü idare eden hükümet kurumu olan “Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Kanada“ ile birlikte çalışacak ve Büyük Toronto Bölgesi'ndeki işçilere ve ailelerine odaklanacak.

Girişim, Toronto'daki inşaat endüstrisindeki işgücü kıtlığı konusundaki son parlamento raporuna yanıt veriyor ve “statü dışı” çalışanların kırılganlığı hakkında bir dizi çalışma yürütüyor. Raporda, federal hükümetin inşaat işçilerinin statüsünü güvencesiz veya göçmenlik statüsü olmadan düzenlemenin yollarını bulması önerildi.

Hükümet bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu inşaat işçileri Kanada’ya geldiler ve ekonomisine katkıda bulundular ve şu anda durumlarını düzenlemek için sınırlı imkânlara sahipler. Uzun yıllar boyunca, Kanada'da geçerli geçici ikamet statüsünde olan ve inşaat sektöründe işgücü kıtlığı çeken bazı işçiler statü dışına çıktı."

Başvuru süreci 3 Eylül'de başlayacak ve işçilerin uygun olup olmadıklarını belirlemek için CLC ile irtibata geçmelerini isteyecek. Başvuruda bulunan ilk 500 kişiye vatandaşlık yolu açılacak. Eşler ve çocuklar da dahil edilecek.

PİYASALAR