1.390,65 TL BIST 100 BIST 100
€10,09 EUR EUR
8,48 $ USD USD
€1,19 EUR/USD EUR/USD
18,73 TL Faiz Faiz
75,17 TL Petrol(brent) Petrol(brent)
4,50 TL Bakır(lb) Bakır(lb)
25,32 TL Gümüş(ons) Gümüş(ons)
214,44 $ Demir Cevheri Demir Cevheri
722,50 $ LME İnşaat Demiri LME İnşaat Demiri
487,00 $ LME Hurda LME Hurda
480,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
498,90 TL Altın(gr) Altın(gr)

“İnşaat sektörünü faiz ve malzeme fiyatları vurdu”

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu : "Demir ve çimento fiyatları olmak üzere temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirdi."

“İnşaat sektörünü faiz ve malzeme fiyatları vurdu”

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların zor günler geçirdiğini belirterek, konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş ve inşaat sektörünün ana girdileri olan demir çelik ve çimento kalemlerindeki yüksek fiyat artışları inşaat sektöründe durgunluk yarattı.

Başkan Alibeyoğlu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sebebiyle ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar, birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektörünü de derinden etkilemektedir.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan, ülkemiz ekonomisine oluşturduğu katma değer ve istihdam gücü ile yaklaşık 250 sektörü harekete geçiren ve stratejik bir sektör özelliği taşıyan inşaat sektörü zor günler geçirmektedir

Başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir.

Salgınla mücadele kapsamında yetkililerimiz tarafından alınan ekonomik tedbirler kapsamında birçok sektöre çeşitli teşvikler verilmesine rağmen inşaat sektörüne, doğrudan bir teşvik verilmemiştir.

İnşaat sektörünün istediği teşvik değil, sektörün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Böylece, 250’ye yakın alt sektörü dinamo eden inşaat sektörü, tedarikçi ve üretici alt sektörlerle birlikte varlığını güçlü bir şekilde sürdürecektir.

Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışları; dövizde yaşanan kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir. Kaldı ki, tek sorun fiyat artışları olmayıp, bazı inşaat malzemelerinde ciddi tedarik sorunları da yaşanmaktadır.”

Alibeyoğlu, yılbaşından sonra konut fiyatlarında yukarı yönlü düzenlemeler yapılacağına dikkat çekerek, "Ülkemizin cari açığının daha fazla artmaması için daha fazla yerli ürün kullanmayı ve başka çare kalmadıkça ithal mal kullanmamayı kendimize milli bir görev addediyoruz. Ancak geldiğimiz noktada, dövizdeki artışı aşan zamları değil, fiyatlarda ani çıkışların engellenmesini bekliyorduk. Maalesef böyle olmadı"

Sadece demirde değil çimento fiyatlarında da artış olduğuna vurgu yapan Alibeyoğlu, "Nakit alım yapıldığı için maliyetler önemli ölçüde artıyor. Zorunlu olarak konut fiyatlarına da bu artışları yansıyacaktır. Önümüzdeki süreçte müdahale olmadığı sürece konut fiyatlarının iki katına çıkmasını beklemekteyiz" diye konuştu.

Alibeyoğlu, "Demir ton fiyatlarındaki artış, inşaat maliyetlerine yüzde 10'luk bir ekstra maliyet yükü getirecek. Bugüne kadar konut fiyatlarına yansıtılamayan bu artış, önümüzdeki süreçte yansıtılmak zorunda. Bu noktada özellikle küçük çaplı konut projeleri yapanların işi daha zor olacak. Çünkü özellikle demir, nakit alınan bir kalem" dedi.

Sözlerinin devamında Başkan Alibeyoğlu; “İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde devletimizin ve milletimizin adeta bir seferberlik ruhu içerisinde mücadele ettiğini biliyor ve görüyoruz. Hükümetten ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz; 250’ye yakın alt sektörü tetikleyen, milyonlarca kişiye aş ve iş veren, ekonomiye milyarlarca lira katma değer yaratan, kentsel dönüşüm programının ana aktörleri ve ülke ekonomimizin stratejik sektörünü temsil eden sektör temsilcilerinin dinlenilmesi, sorunlarına ve taleplerine ivedi çözüm bulunmasıdır.” İfadelerinin ardından sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Sektördeki güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyor

25 Temmuz 2021 Pazar

“AB’nin ticaret ortağı olarak ‘Yeşil Mutakabat’a uyum için şimdiden yol haritamızı oluşturmalıyız”

19 Temmuz 2021 Pazartesi

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustosta geriledi

17 Temmuz 2021 Cumartesi

Yılların ‘Yıllar Apartmanı’ yıkılıyor

16 Temmuz 2021 Cuma

İnşaat sektöründe dışa bağımlılık azalıyor

16 Temmuz 2021 Cuma
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle

Global Demir Çelik Borsaları

Demir Çelik Endeksleri, Fiyat ve Haberleri

1 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
726,50
-5,00 (-0,68)
28.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
738,50
-0,50 (-0,06)
28.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik İnşaat Demiri
735,50
-0,00 (0,00)
28.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
1 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
490,00
-2,00 (-0,40)
28.07.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
494,50
-4,50 (-0,91)
28.07.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
491,50
-6,00 (-1,22)
28.07.2021
Son Haberler
Daha Fazla
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
Güvenilir fiyat ve haberlere tek kanaldan ulaşın!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun