Yüksek Faizli Krediler Konut Satışını Düşürdü

Konut satışlarını yüksek konut kredisi faizleri vurdu. Ocak’ta 77 bin 937 konut el değiştirirken; ipotekli ev satışları %77.2 azalarak 6 bin 537’ye geriledi...

Yüksek Faizli Krediler Konut Satışını Düşürdü

Konut kredisi faiz oranlarının bankalar tarafından yeterince düşürülmemesi satışları vuruyor. Ocak'ta Türkiye genelinde 72 bin 937 konut satılırken, bir önceki aya göre %46.7, geçen yılın aynı ayına göre %24.8 gerileme kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; ipotekli konut satışları Ocak'ta, geçen yılın aynı ayına göre %77.2 azalarak 6 bin 537'ye geriledi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %9 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul bin 215 konut ve %18.6 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il, %42.9 ile Ardahan oldu.

Yabancıya Konut Satışı Yükseliyor

Ocak'ta, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %82 artışla 3 bin 168 adet konut yabancıya satıldı. Bu satış, yabancıya konut satışının başlamasından bu yana en yüksek Ocak ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. İstanbul, yabancıların konut alırken tercih ettiği iller arasında ilk sırayı koruyor. Geçen yılın tamamında İstanbul'dan 14 bin 270 ev satın alan yabancılar, yeni yılın ilk ayında da bin 361 konutun sahibi oldu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.