Ünlü 8 inşaat mühendisi

Eskiden televizyonlardan, gazetelerden şimdilerde ise sosyal medya mecralarından aşina olduğumuz ünlülerden asıl mesleği inşaat mühendisliği olanları İnşaat Noktası okurları için araştırıp derledik...

Ünlü 8 inşaat mühendisi
Cumhurbaşkanından yazara varana kadar farklı farklı alanlardan tanıdığımız isimlerin asıl mesleğinin inşaat mühendisliği olduğunu öğrendiğinizde siz de bizim kadar şaşıracak mısınız? 

İşte o ünlü inşaat mühendisleri;

1.Carlos Slim
74 milyar dolarlık servetiyle 2010 ve 2011 yıllarında Amerikan Forbes dergisinin en zenginler listesinde birinci sırada yer alan Carlos Slim, Elmex ve América Móvil firmalarının sahibi ve aynı zamanda inşaat mühendisidir. 
insaat-noktasi-blog-carlos-slim-dunyanin-en-zengin-adami

 

2.Konrad Zuse
1936’da ilk bilgisayarı geliştiren mucit ve iş adamı olarak bilinen Konrad Zuse da inşaat mühendisidir.
insaat-noktasi-konrad-zuse-ilk-bilgisayari-gelistiren-mucit

3.Alexandre Gustave Eiffel
Fransa’nın sembolü haline gelen Eiffel Kulesi’ni inşa eden kişi olarak bildiğimiz Alexandre Gustave Eiffel inşaat mühendisi ve mimardır. Özgürlük Heykeli’nin yapımında çalışan inşaat mühendisinin ölümünden sonra işe çağrılan ve heykelin taşıyıcı sistemini yeni baştan tasarlayan inşa eden Eiffel, anıtı inşa ettikten sonra söküp New York’a taşımış ve orada yeniden inşa etmiştir. 
insaat-noktasi-blog-gustave-eiffel-eiffel-kulesinin-mimari

4.James Buchanan Eads
Amerikalı mucit ve inşaat mühendisi olan James Buchanan Eads 1820-1887 yılları arasında yaşamıştır ve Missisippi Nehri üzerine inşa ettiği köprü ile üne kavuşmuştur. 50’nin üzerinde icadın patentini almıştır. Eads ayrıca, Amerika Devlet Başkanı Lincoln’e 600 tonluk buharlı zırhlı gambotları 45 günde teslim etmiştir. 
insaat-noktasi-blog-James-Buchanan-Eads-missisippi-nehri-koprusu

5.Florentino Pérez
Futbolla ilgilenenler bunu mutlaka bilecektir. Müteahhit ve inşaat mühendisi olan Florentino Pérez aynı zamanda Real Madrid’in sahibidir.
insaat-noktasi-blog-florentino-perez-real-madrid-futbol-kulubu-sahibi

6.Aziz Yıldırım
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanı olan Aziz Yıldırım Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden -bugünün Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi- mezun olmuştur. Maktaş Mühendislik firmasının da sahibidir.
insaat-noktasi-blog-aziz-yildirim-fenerbahce-eski-baskani

7.Oğuz Atay
Birçok eleştirmen tarafından Türk Dili’nde yazılmış en iyi eser olarak değerlendirilen Tutunamayanlar romanının yazarı Oğuz Atay, 1957 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun olduktan 3 yıl sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır. Topografya isimli bir de mesleki kitap yazan Oğuz Atay’ın yazarlığı mühendisliğinin önüne geçmiş gibi görünüyor.
insaat-noktasi-blog-oguz-atay-tutunamayanlar

8.Süleyman Demirel
1949’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Boğaziçi Köprüsü’nün ilk projesini hazırlayan ABD’li mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen Inc.’in Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir.
insaat-noktasi-blog-dokuzuncu-cumhurbaskani-Suleyman-Demirel
insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.