Türk Müteahhitleri Bu Yıl Dünya Listelerinde Zirveye Oynuyor

“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, Türk müteahhitleri 10 yıldır dünya 2'ncisi iken bu yıl zirveye oynuyor.

Türk Müteahhitleri Bu Yıl Dünya Listelerinde Zirveye Oynuyor

Son on yıldır açıklanan tüm listelerde Türk müteahhitleri firma sayısı ve listedeki yerini korurken bu yıl gözler listenin birincisine çevrildi. Dünya genelinde tüm firmaları geride bırakan Çin, Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs nedeni ile çok zor günler geçiriyor. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Tehdit olarak algılandığı için piyasalarda korku salmaya devam ediyor.


Dünya genelinde tüm pazarlarda alternatif olarak diğer ülkeler tercih edilmeye devam ediyor. Diğer ülkelerden gelen yatırım çağrıları da bunun en büyük göstergesi niteliğinde. Bunun sebebi farklı ülkelerde inşaat taahhüdü alan Çinli firmalar ciddi zorluklar yaşıyor, Çin’den farklı bir ülkeye giden işçi ve mühendisler bu ülkeler tarafından karantinaya alınıyor, 15 gün sonra işlerine başlayabiliyor.
Ayrıca Çin’den gönderilen binlerce malzeme gümrüklerde bekletiliyor, incelemelerden sonra ülkeye kabul ediliyor, teknik malzemeleri ulaşmayan şantiyeler ciddi sıkıntılar yaşamaya başladığı insaatnoktasi.com ziyaretçileri tarafından haber müdürlüğümüze iletiliyor.


Yeni ihaleye çıkacak pek çok ülke yetkilisi Çinli firmalardan gelen tekliflerin en uygun teklifler olmasına rağmen, ihale sıralamasından çıkarılıyor. Bu da en fazla yurt dışında iş yapan Türk müteahhitlerine ciddi avantaj sağlıyor ve 2020’de dünyanın, müteahhitlik firmaları ile ilgili seçim yaparken ilk olarak Türkiye’yi tercih etmesine yol açıyor.

 

Haber- Ayşe Nur Ustaoğlu

PİYASALAR