"Türk İnşaat Malzemeleri Sektörü Dünyada Kalitesiyle Biliniyor"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından 9'uncu kez düzenlenen "İnşaatta Kalite Zirvesi", Swissotel The Bosphorus İstanbul'da gerçekleşti...

"Türk İnşaat Malzemeleri Sektörü Dünyada Kalitesiyle Biliniyor"

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından 9'uncu kez düzenlenen "İnşaatta Kalite Zirvesi", Swissotel The Bosphorus İstanbul'da gerçekleşti. İnşaat sektörünün yoğun ilgi gösterdiği etkinlik yoğun etkinlik gündemiyle de sektöre yön verdi.

Bu yıl 9'uncu kez düzenlenen "İnşaatta Kalite Zirvesi"nin ana teması "Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret" olarak belirlendi. Zirvede rekabet şartları, rekabeti bozanlar ve ticaret şartları gibi  önemli konular uzmanlar tarafından masaya yatırıldı.

"Ticaret inşaat sektörünün kalbinde yatıyor"

İnşaatta Kalite Zirvesi- Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret etkinliğinin açılışında konuşan İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkanı Ferdi Erdoğan, ticaretin inşaat sektörünün kalbinde yattığını söyleyerek, "İnşaat sektöründe ticaret 2018 yılında yüzde 7,1 oranında artış gösterdi. İhracat bu artışla 168,1 milyar dolara kadar yükselerek rekor kırdı. Bu rakam Cumhuriyet tarihinde gördüğümüz en yüksek rakamdır. Ülke ekonomisinde ihracata en büyük katkı sağlayan sektörlerden biri de inşaat malzemeleri sanayisidir" diyerek inşaat malzemeleri sanayisinin ekonomiye olan katkısını ön plana çıkardı.

"İnşaat sektörü çok kapsamlı bir sektördür"

İnşaat sektörünün çok kapsamlı bir sektör olduğunu ifade eden Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan, " İnşaat sektörü denilince hemen akla ilk gelen şey konut oluyor. İnşaat sektörü sadece konuttan ibaret değildir. İnşaat sektörü; altyapılar, atık yönetmelikleri, sosyal donatı alanları, yeşil binalar ve akıllı bina teknolojileri gibi birçok konuyu da kapsıyor" dedi.

"İnşaat malzemelerimiz kalitesiyle anılıyor"

Türkiye'nin inşaat malzemeleri sektöründe dünyada kalitesiyle anıldığını ifade eden Ferdi Erdoğan, "Türkiye'nin hem iç pazarda hem de dış pazarda malzemelerinin kalitesiyle adından sıkça söz ettiriyor. Türk inşaat malzemeleri hem güvenilir hem de kalitesi olmasıyla anılıyor. Dış ticaret rakamlarımıza baktığımızda bunun ne kadar doğru olduğunu görebiliyoruz dedi.

İnşaat malzemeleri sektöründeki ihracata dikkat çeken Başkan Erdoğan, "İnşaat malzemeleri sektörü dış pazarda her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Şu anda 83 binden fazla ihracatçı firmanın büyük bir kısmı da inşaat malzemeleri firmalarından oluşuyor. İnşaat malzemeleri sektörü en çok ihracat yapan sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor" diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

PİYASALAR