“Tek sorunumuz güven, o da olursa sektörün önünün kimse tutamaz”

İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, sektörün önündeki en büyük sorunun ‘güven’ olduğunu dile getirerek, “Önümüzü göremiyoruz. Bir belirsizlik var. Eğer güven olursa bizim sektörün önünü kimse tutamaz” dedi.

“Tek sorunumuz güven, o da olursa  sektörün  önünün kimse tutamaz”

İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur  Taşdelen, sektöre yönelik önemli açıklamalarda bulunarak, pandemi nedeniyle Avrupa’daki fabrikaların kapandığını, bu sebeple Türkiye’de inşaat ile ilgili üretim yapan fabrikaların çoğunun yurt dışına ihracat yapmaya başladığını dile getirdi. Bu ihracatlardan dolayı piyasadaki fiyatların da yükseldiğini ifade eden Başkan Cumhur Taşdelen, “Çimento, demir, fayans, granit gibi ürünlerin fiyatları çok yükseldi. Şuanda bu fiyatlardan inşaatlar başlamadığı  için yada olan projelerin bitme aşamasında olmasından dolayı tam olarak fiyatlara yansımış değil” dedi.

İnşaat sektörünün son 15 yılda büyük bir ivme yakaladığını vurgulayan Taşdelen, “Eğer pandemide yeni dalgalar gelmez ve evlere yeniden kapanmazsak, iç piyasadaki fiyatların Nisan- Mayıs ayları gibi eski fiyatlarına düşeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘Önümüzü göremiyoruz’

Sektöre yönelik güvenin olmadığını ifade eden İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası  Başkanı Taşdelen, şu ifadeleri kullandı: “Biz 6 ay sonrasının ne olacağını bilemiyoruz. 3 ay sonrası için borçlanamıyoruz. Düşer dediğimiz malzemenin fiyatları bir anda 2 katına çıkıyor, yükselir dediğimiz malzemenin fiyatı ise biranda yarıya iniyor. Önümüzü göremiyoruz. Bir belirsizlik var, bu da güvensizlikten kaynaklanıyor. Eğer güven olursa bizim sektörün önünü kimse tutamaz. Biz güvenirsek mal alıyoruz, fabrika güvenirse yeni model ürün üretiyor, müteahhit piyasaya güvenirse inşaat yapıyor, ev alacak kişi güvenirse ev temeldeyken parasını yatırıyor. Birçok proje şuanda durma noktasında. Devletin bu konulara bir an önce el atması lazım.”

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Yayınlayan: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.