Sünger krizine İzmir çözümü!

Mobilya sektöründe yaşanan sünger krizi gittikçe derinleşirken, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, süngerin hammaddesi olan poliol’un Türkiye’de üretilmemesinden kaynaklı sıkıntı yaşandığını ifade ederek, İzmir’e fabrika kurmak için girişimlerin olduğunu açıkladı.

Sünger krizine İzmir çözümü!

Son bir yıldır küresel pandeminin etkisiyle tüm dünyada yaşanan üretim düşüşleri ve lojistik  aksamalara artan döviz kuru da eklenince hammadde sıkıntısı ortaya çıkmaya başladı. Yurt içinde 60 milyar TL, ihracatta ise 4 milyar doları hedefiyle çalışan mobilya sektöründe sünger krizi son gelen zamlarla gittikçe derinleşiyor. Sektör temsilcileri döviz kurundaki artışı fırsat bilen bazı üreticilerinin ihracata ağırlık verdiklerini, iç piyasaya tedarik sağlayamadıklarını ifade ediyor.

‘Çabamız sürüyor’

İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan,  sünger ve kumaş hammadesiyle ilgili sıkıntılarının olduğunu doğrularken, “Süngerin hammaddesi olan poliol yurtdışından buraya ithal edilmekte. Sünger üreticileri  poliol’u burada üretemedikleri için sıkıntı yaşıyorlar. Yurt dışından temin ederken de fahiş fiyatlarla almak zorunda kalıyorlar. Konunun çözümüyle ilgili devlet yetkililerimiz ile görüşmelerimiz sürüyor, çözüm arıyoruz. Önümüzdeki gelecekte bu hammaddeyi üretecek fabrikaların İzmir’e kurulması için çaba harcıyoruz” dedi.

Türkiye’nin polieter poliol ithalatı 2018 yılı TÜİK verilerine göre 27 bin 500 ton düzeyinde. Aynı yıl poliol için 76,5 milyon dolar yurt dışına ödenmiş. Gittikçe büyüyen bu rakamlar dışa bağımlılığımızı önleyecek dev yatırımın bir an önce gerçekleşmesi için en önemli sebep olarak görülüyor.

Poliolün kullanım alanları

  • Çatı panelleri
  • Otomobil ve her türlü araç (hava araçları dahil) koltuğu
  • Otomobilin ve diğer araçların (hava araçları dahil) birçok kısmında, direksiyon simidi, tavan, bagaj içi, ön panel, motor aksamlarında conta ve filtre
  • Tren yollarında rayların arasında titreşimi ve yıpranmayı azaltmak için
  • Ayakkabı, terlik üretiminde
  • Beyaz eşya üretimde, buzdolaplarında yalıtım malzemesi olarak
  • Savunma sanayiinde bilimum cihazlarda, radarlarda
  • İnşaat sektöründe izolasyon ve yalıtım malzemesi olarak
  • Özel dayanımlı kablo üretimlerinde
  • Tekstil sektöründe, plastik sanayisinde

Önlem alınması şart

Öte yandan; sektör temsilcileri, mobilya sektöründe yaşanan sorunun çözümü için hammadde ithalatına teşvik verilmesi ve ihracata kısıtlama getirilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Ayrıca hammadde ve ara malı üretimi yapacak yeni tesislerin teşvik edilmesi, lojistik hatların deniz, hava ve karayolu olarak çeşitlendirilmesi de sektör temsilcileri tarafından dillendirilen öneriler arasında yer alıyor.

Hammadde ve ara malında yaşanan fiyat ve tedarik sorunun üretim maliyetlerine getirdiği aşırı yüke dikkat çeken sanayi sektörünün temsilcileri, önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki dönemde üretimde ciddi aksamalar olacağı görüşünde.

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Düzenleyen: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.