Rafa Kalkan Projeler Tekrar Masada

Yılın ilk çeyreğinde sıkıntılı günlerden geçen inşaat sektörü, hayatın normale dönmesi ve konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile derin bir nefes aldı. Yılın ikinci yarısı için kolları sıvadıklarınını belirten MÜFED Genel Sekreteri aynı zamanda Çiğli Müteahhitler ve İş Adamları Derneği Başkanı Barış Öncü, rafa kalkan konut projelerinin yeniden gündeme geldiğini müjdeledi...

Rafa Kalkan Projeler Tekrar Masada

Yeni inşaat yapma eğilimini ortaya koyan yapı ruhsatları bu yıl da düşük seyrediyor. Yılın ilk çeyreğinde ruhsat alınan daire sayısı 80 bini aşarken 2018 yılında bu sayı 141 bindi. Sektör temsilcileri ilk çeyrek verilerini ‘inşaat sektörünün yeni yapı anlamında frene basması’ olarak değerlendirirken, yaşanan pandemi sürecinde projelerin çoğu  rafa kalkmıştı. Sektördeki bu daralma kamu bankalarından sağlanan düşük faizli kredi ile bir nebze rahatlarken müteahhitler ikinci çeyrekten umutlu.

FAİZ İNDİRİMİ BÜYÜK HEYECAN YARATTI

Müteahhitler Federasyonu Genel Sekreteri (MÜFED) aynı zamanda Çiğli Müteahhitler ve İş Adamları Derneği Başkanı Barış Öncü, taleplerdeki azalmadan ötürü rafa kalkan yeni konut projelerinin tamamının 3 gün gibi kısa bir sürede yine masanın üzerine indiğini söyledi.

YENİ PROJELER YOLDA

Faizlerin düşmesi, pandemi sürecinin bitmesi ve normalleşme ile sektörün derin bir nefes aldığının altını çizen Öncü, “Piyasada ciddi anlamda bir hareket ve canlanma var. Herkes yeni proje hazırlığına başladı. Projelerin hayata geçmesi mutlaka zaman alacaktır ama önümüzdeki süreçte yeni yatırımların söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.