Prefabrik Ev Yapımı İçin Devletten 30 Bin TL Hibe Desteği!

Çeşitli maddi destekler sunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara ev yapımı veya onarımı için destek sağlıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından emlak sektörü için vatandaşlara sağlanan bu destekler vatandaşların ihtiyaçlarına ve durumlarına göre olurken ödemeler ise koşulların sağlanması ile gerçekleşiyor. Detaylar haberimizde…

Prefabrik Ev Yapımı İçin Devletten 30 Bin TL Hibe Desteği!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara ev yapımı veya onarımı için destek sağlıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından emlak sektörü için vatandaşlara sağlanan bu destekler vatandaşların ihtiyaçlarına ve durumlarına göre oluyorken ödeme tüm koşullar sağlandığında yapılıyor.  Bu kapsamda emlak sektörüne dair de çeşitli destekler farklı kurumlar aracılığıyla sağlanıyor. Bu destekler arasında yer alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nce yer alan ev yapım onarım desteklerinden yararlanabilmek için koşullar;

EV YAPIM VE ONARIMI İÇİN DEVLET DESTEĞİ

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan ev yapımı ve onarım desteği vatandaşlara yaşadıkları il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödeniyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu ev yapımı ve onarımı için sağlanan yardımlar her talep eden vatandaşa ödenmiyor. Ödemeler Aile Bakanlığı tarafından aşağıdaki şartların sağlanması ile ödeniyor. 

AİLE BAKANLIĞI'NIN AÇIKLADIĞI BAŞVURU ŞARTLARININ DETAYLARI

Prefabrik ya da betonarme ev yapımı için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nce sağlanan yardımları alabilmek için açıklanan başvuru koşulları;
-Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

-İkinci koşul yaş şartı; bakanlıktan ev yapımı yardımı almak isteyen vatandaşların 18 yaşından büyük olması isteniyor. 
-Bir diğer koşul ise gelir şartı; bakanlık bu yardımların belirli bir gelir düzeyinin altında olan vatandaşlara sağlandığını açıkladı. Aile Bakanlığı'nca ilan edilen koşulda "Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler" maddesi yer aldı.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLERE YAPILACAK ÖDEME MİKTARI

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan yardım için başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen vatandaşlar aşağıda yer alan oranlarda destek alacaklar. 
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü prefabrik betonarme ev yapımı için destek alacak olan vatandaşlara 25 bin TL'ye kadar maddi destek sağlıyor Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ev onarımı için destek alacak olan vatandaşlara ise 15 bin TL'ye kadar maddi destek sağlıyor. Başvuru İşlemleri Prefabrik ev yapımı ve ev oranım desteğine başvurular il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor.

 

PİYASALAR