Pandemi sonrası tedarik zinciri yeniden şekillenecek

3 ayda bir düzenlenen Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nın 42.’si bugün, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu'nun açılış konuşması, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan’ın moderatörlüğü ve Atlı Global Danışmanlık Kurucu Direktörü Dr. Altay Atlı’nın katılımı ile gerçekleşti.

Pandemi sonrası tedarik zinciri yeniden şekillenecek

3 ayda bir düzenlenen Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nın 42.’si bugün, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu'nun açılış konuşması, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan’ın moderatörlüğü ve Atlı Global Danışmanlık Kurucu Direktörü Dr. Altay Atlı’nın katılımı ile gerçekleşti.

Zoom üzerinden 10.30-12.30 saatleri arasında gerçekleşen gündem buluşmasında “Pandemi Gölgesinde Küresel Ekonomi ve Çin” konusu konuşuldu.

Pandemi süresince toplantıların yapılamamasının bilgileri ve fikirleri paylaşmaya engel olmadığını belirten Dr. Altay Atlı “Her akşam karşımıza rakamlar geliyor ve maalesef kanıksadık bu durumu. Bu durumdan kurtulup geriye dönüp baktığımızda aslında ne yaşadığımızı tam anlamıyla anlayacağız. Bugün bütün dünyada sıfır vaka denilse bile birkaç sene daha etkilerini yaşayacağız ve yeni normalimizi inşa etmeye çalışacağız. Şu an karşı karşıya olduğumuz durumda bireyin sağlığını, kamunun sağlığını korumamız ve aynı zamanda da ekonomik faaliyetlere devam etmemiz gerekiyor.” dedi.

Ekonomik toparlanmaların birçok ülkede başladığını söyleyen Atlı “Gelen verileri olumlu karşılıyorum ama bunun kalıcılığı ve sürdürebilirliği daha önemli. Bence yeni dönemin sloganı kendi kendine yeterlilik ve çeşitlilik olacak. Bu durumlarda şunu anladık ki ne kadar dışarıya bağımlı olursanız şartlar olumsuz hale geldiğinde durum tehdit haline geliyor" dedi.

Gerçekleştirilen buluşma sonrasında katılımcılarla yapılan ankette katılımcıların %44’ü pandeminin küresel ekonomi üzerindeki etkisinin birkaç yıl daha süreceğini, başka bir soruda %37’si ise pandemi sonrası tedarik zincirlerinin şekillenmesinde Çin’in yerine Hindistan, Vietnam gibi ülkelerin ön plana çıkacağını düşündüklerini belirtti.

“Payını %14.9’a çıkaracak”

Aralık 2019’da benzer bir konunun değerlendirildiği vurgulanan toplantıda Covid19 döneminde küresel ekonominin %4 küçülürken bu sürede Çin’in %2.3 büyümeyle küresel ekonomideki payını yükselttiği belirtildi. Çin’in 2019’daki payının %13.6 olduğu ve 2021 için bu payın %14.9’a çıkacağı öngörüsünde bulunuldu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.