Otopark Yönetmeliği’nin Uzatılması Bekleniyor

1 Ocak 2020 itibarıyla yürürlüğe girecek olan Otopark Yönetmeliği'nin 31 Mart 2020'ye ertelenmesi ve bazı maddelerinin değiştirilmesi bekleniyor...

Otopark Yönetmeliği’nin Uzatılması Bekleniyor

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş, inşaat sektörünün tüm paydaşlarının 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek Otopark Yönetmeliği’nin ertelenmesini beklediğini söyledi.
Otopark Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2020 itibarıyla başlamasıyla birlikte inşaat sektörünün en az 3 ay hiçbir iş yapamayacağını dile getiren Bendeş, “Otopark Yönetmeliği’nin neden değişmesi gerektiği ile ilgili gerekçeleri hazırlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Şimdi Cumhurbaşkanı bürokratları ve bu işin ilgilileri ile görüşerek son şeklini verecek. Bizim beklentimiz 31 Mart 2020’ye kadar ertelenmesi ve bazı maddelerde düzeltmeler yapılması yönünde” dedi.

“BELEDİYELERLERDE RUHSAT KUYRUĞU VAR”

Bendeş, “Bugün birçok belediyede ruhsat almak için aşırı yoğunluklar yaşanıyor. Herkes yeni yönetmelik gelmeden ruhsat almak için çabalıyor. Yeni otopark yönetmeliği kentsel dönüşümün de önünü kesecek. Belediyeler bugüne kadar otopark bedellerini almasına rağmen yeteri kadar otopark alanı yaratmadı en önemli sorun bu” diye konuştu.
Bendeş, sözlerine şu şekilde devam etti: "Talatpaşa Bulvarı'nda bir inşaat yapacaksınız. Zemin kat olduğu gibi otoparka gidiyor. Kazıp aşağı inmelisiniz. Ama zemin iyi olmadığı için kazıp aşağı inmenin maliyeti çok yüksek. Zaten zemin katlar para ediyor. Dükkanı olduğu gibi otoparka feda etmeye hiçbir müteahhit yanaşmaz. 30 yıllık binaları depreme dayanıklı hale getirmek istiyorsunuz. Ama yapamayacaksınız çünkü yıkıma izin vermezler. Ada bazında yeni yapılaşmalarda ya da plan tadilatlarında bu yönetmeliği uygulamak mümkün olabilir, kimse itiraz etmez. Ama mevcut yapıların yıkılarak yeniden yapılmasında büyük sorunlar var" dedi.

Haber: Nihal ÖZKEN

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.