‘Otopark Yönetmeliği Mevcut Yapılaşmaya Uygun Değil’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Otopark Yönetmeliği'nin yürürlük tarihi 31 Aralık'a ertelendi. İzmir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, otopark sorununun çözümü ve yeni imara açılan yerler için yönetmeliğin uygulanabilir olduğunu söylerken, mevcut yapılaşmada ise durumun tam tersi olduğunu dile getirdi...

‘Otopark Yönetmeliği Mevcut Yapılaşmaya Uygun Değil’

2018 Şubat ayından itibaren yapılan yeni binalarda 'her daireye 1 otopark' yapma zorunluluğu 6'ncı kez ertelendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 22 Şubat 2018 yılında yayımladığı Otopark Yönetmeliği'nin en kritik maddesi olan “her daireye 1 otopark” zorunluluğunu 30 Haziran tarihinden 31 Aralık 2020’ye erteledi.

Konuyla ilgili konuştuğumuz İzmir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, şunları söyledi: “Ulaşım açısından düşündüğümüzde kentin en büyük sorunu otopark. Kentsel dönüşüme baktığımızda ‘ada bazlı’ bir yapılaşma olsun istiyoruz fakat şuanda ‘parsel’ bazında bir yapılaşma söz konusu. Parsel cepheleri de dar. Bu nedenle Otopark Yönetmeliğinin uygulanmasında sıkıntılar yaşanıyor. Yeni imara açılan yerleri düşünürsek; bu yönetmeliğin uygulanabilir olduğunu söylemek mümkün. Ama mevcut yapılaşmayı düşündüğümüzde önümüze çıkan kısıtlamalar mevcut ve uygulanabilirliği açısından soru işaretleri var. Bundan kaynaklanan bir muhalefet de söz konusu olunca yönetmelik ertleniyor. Otopark sorununun çözümü için evet olması gereken bir yönetmelik fakat mevcut yapılaşmaya bakıldığında uygulanabilir olduğunu düşünmüyoruz.”

Daha önce neler olmuştu?

2 yıl önce çıkarılan ancak yürürlüğe geçirilemeyen otopark yönetmeliğine göre, yeni inşa edilecek binalarda her bir daireye en az bir otopark alanı yapılması gerekiyor. Halen ise her 3 daireye bir otopark yapılıyor.

İlk yönetmelik 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlandığında müteahhitlerin sıkıntı yaşamaması için “bir daireye bir otopark” zorunluluğu getiren maddenin uygulaması 1 Haziran 2018 olarak belirlendi.
Uygulamanın başlamasına bir gün kala 31 Mayıs 2018'de yönetmelik değiştirildi ve 1 Haziran 2018 tarihi 1 Ocak 2019'a ötelendi. Bu tarih yaklaşırken de müteahhitlerden yine itirazlar yükseldi.

Çevre Bakanlığı 7 Aralık 2018'de otopark zorunluluğunu 6 ay daha uzatıp 30 Haziran 2019 tarihine erteledi. Uygulama başlamasına yine bir gün kala yeniden 6 aylık uzatma kararı alındı. Böylece otopark zorunluluğunun başlayacağı tarih 31 Aralık 2019 oldu.
31 Aralık günü geldiğinde herkes 1 Ocak 2020'de yeni sisteme geçilmesini bekliyordu ki, aynı gün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan yeni bir yönetmelik değişikliğiyle uygulama 3 ay daha uzatılıp 31 Mart 2020'ye çekildi. Çeşitli gerekçelerle 4 kez ertelenen otopark zorunluluğu yeniden ve 3 ay daha uzatılarak 30 Haziran 2020'ye ötelendi. Yeni bir erteleme bugün geldi. 30 Haziran 2020’ye çekilen yönetmeliğin uygulanması 31 Aralık 2020’ye kaldı.

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Yayınlayan: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.