Otopark Yönetmeliği Ertelendi

"Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Otopark Yönetmeliği Ertelendi

"Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 31 Mayıs 2019 tarih (bugün) ve 30790  sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu düzenleme ile eski yönetmeliğin süresi yıl sonuna kadar uzatılırken, yeni düzenlemeler de getirildi.

Buna göre, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları; talep edilmesi halinde, 31 Aralık 2019 tarihine kadar eski yönetmeliğe göre sonuçlandırılabilecek.

Getirilen yeni düzenlemede dikkat çeken maddeler şöyle;

·     Bitişik nizam parsellerde otopark ihtiyacının parselde karşılanamaması halinde yeni bir imkan sağlandı. Alanı 120 m2 den küçük olup kat adedi 3 ve üzeri olan mevcut parsellerin otopark ihtiyacı, talep edilmesi halinde otopark bedeli alınmak suretiyle civardaki genel veya bölge otoparklarından karşılanabilecek.

·     Villa gibi müstakil konut binalarında ise ön bahçeler, parsel sınırından 2 metre geri çekilmek kaydıyla açık otopark alanı olarak düzenlenebilecek.

·     Yine müstakil konut alanlarında arka bahçelere ticari amaçla işletmeme ve binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak koşuluyla zemin üstü mekanik otopark ve/veya taşıt asansörü yapılabilecek.

Otopark yönetmeliğiyle ilgili Resmi Gazete'de yayınlanan metne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/05/20190531-4.htm

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.