Orta Hasarlı Binalara Yapılacak Ödeme Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'de meydana gelen deprem sonrası hasar tespit çalışmalarını tamamladı. Buna göre bina sahipleri devletten ne kadar yardım alacağını merak ediyor? Ayrıntılar haberimizde...

Orta Hasarlı Binalara Yapılacak Ödeme Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı deprem hasar tespit çalışmaları sonucunda 30 Ekim’de yaşanan depremde 506 acil yıkılacak ağır hasarlı bina, 511 orta hasarlı bina tespit etti. Ağır hasarlı daire sayısı 4.239 olarak tespit edilirken, orta hasarlı 6.929 daire tespit edildi. Ağır hasarlı binalar için devletin teşvikleri bulunuyor. İlk etapta taşınma ve eşya desteği sağlandı. Baraklı Şehir Hastanesi’nin yanında yapılacak olan deprem konutlarından binası ağır hasar gören vatandaşa maliyetinin yüzde 40’ı fiyatına, 2 yıl ödemesiz, 18 yıl vadeli 2+1 konutlar verilecek. Yıkılan binaların yerine ise TOKİ tarafından yeni binalar yapılacak.

ORTA HASARLI OLAN BİNALAR ORTADA MI KALDI?

Devlet binada ağır hasar yoksa ciddi bir yardım yapmıyor. DASK, orta hasarlı binalarda sadece boya badana ücretini karşılıyor.

Ağır hasarlı binalarda da DASK maliyet bedelini verir. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın birim maliyet bedelleri üzerinden yardım yapılıyor. O bedellerle hangi müteahhite yaptıracaksınız, muhakkak üstüne kat malikinin de katkı yapması gerekiyor.

Orta Hasarlı Binalara Yapılacak Ödeme Ne Kadar?

  • Bin bina orta hasarlı ise; Bina sahiplerine 7269 Sayılı Yasa kapsamı ve şartlarında Hak sahibi olmaları koşuluyla güçlendirme kredisi verilir. 1 sene içerisinde güçlendirilmeleri halında kullanılabilir, aksi halde yıkılır.

  • Orta hasarlı tespit edilen konutta ikamet eden ev sahiplerine 5.000 TL AFAD tarafından karşılıksız para yardımı yapılmaktadır.

  • Orta hasarlı tespit edilen konutta ikamet eden kiracılara 2.500 TL AFAD tarafından karşılıksız para yardımı yapılmaktadır.

AĞIR HASARLI BİNA SAHİPLERİNE YAPILAN NAKDİ ÖDEMELER NELER?

  • Yıkık veya ağır hasarlı binalarda eşyalarını tahliye edemeyecek vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca 30.000 TL karşılıksız para yardımı yapılır.

  • Ağır hasarlı tespit edilen konutta ikamet eden ev sahiplerine 13.000 TL AFAD tarafından karşılıksız para yardımı yapılmaktadır.

  • Ağır hasarlı tespit edilen konutta ikamet eden kiracılara 5.000 TL AFAD tarafından karşılıksız para yardımı yapılmaktadır.

DASK OLAN BİNALARDA ÖDEME NE KADAR?

Her sene deprem sigorta bedeli hesaplanırken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan konut metrekare bedelleri baz alınıyor. Buna göre; eğer yapınız

Betonarme yapı ise 1.134 TL,

Diğer yapılar kategorisindeyse 782 TL’lik ücret ve metrekare değerinin çarpılarak deprem sigortası bedeli hesaplanmış oluyor.

Bu durumda; 100 metrekare olan bir betonarme meskenin sigorta bedeli 1.134*100: 113 400 TL oluyor.

Orta hasarlı binada DASK sadece badana ve boya ücretini öder.

Haber - Araştırma: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.