''Öncelikle Yapılarımızı Ayakta Tutabilmeliyiz''

İnşaat Noktası olarak medya partnerleri arasında yer aldığımız İnşaat ve Konut Konferansı'nda 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay yapmış olduğu konuşmada FRP ürününü tanıttı. Önemini anlatırken geç kalınmış olsada daha yakından tanımak zorunda olduğumuz bir ürün şeklinde ifadeler kullandı.

''Öncelikle Yapılarımızı Ayakta Tutabilmeliyiz''

MARMARA DEPREMİ KAPIDA

Bir taraftan yapmış olduğumuz yapılarla birlikte çevremizi kirletiyoruz. Yüzde yüz geri dönüşümü olan ısı köprüsü oluşturmayan, sıcağa ve soğuğa dayanıklı olan bir yapıdan bir üründen bahsedeceğim. FRP. Amerika'da yoğun bir şekilde üretilip kullanılıyor. Dünya bu ürünle çok uzun süre önce tanıştı. Bizlerde bu ürünü yakından takip etmeli ve önemsemeliyiz. Marmara depremi gibi ciddi bir husus söz konusu. Öncesinde alınan tedbirler bu uygulama ile hasarı minimilize ederek can ve mal kaybı hususunda ciddi bir değer arz ediyor. Şeklinde konmuştu.

Peki nedir bu FRP?


FRP'nin Genel özellikleri
çevre dostu, sürdürlebilir
geri dönüşümlü malzeme
kimyasal etkilere ve güneş ışınlarına dayanımlı
tadilat/bakım ve güçlendirme ihtiyacı yok
yütksek ses yalıtımlı
yangın dayanım yüksek, elektrik eletkenliği
profabrik
kolay ve hızlı montaj
kontrollü üretim
insan hatası sıfır ve satış koşullarından bağımsız
demonte edilebilir, taşınabilir.

Yapılarda FRP iki gruba ayrılıyor;


-Sosyal ve lüks konutlar
-Endüstriyel yapılar


Sunumda ürünü katılımcılara tanıtan Yeniay ''Yapılan projeleri örneklendirmek gerekirse Garnizon Komutanlığı Camisi, Diyarbakır, kurşun geçirmez bir yapıdır ve tamamı 19 günde bitmiştir.
Radyoaktif alanlarda çok rahat bir kullanabileceğimiz bir ürün. Şu anda 2 cm ile bu işi çözmeye çalışıyoruz. Neyin muadili. Onkoloji merkezlerinde 60 cm kalınlık ister '' dedi.

Ürünün Maliyetleri Nedir?


Betonomerde yüzde 36 tasarruf sağlıyoruz, çelikte yüzde 60, alüminyum yüzde 70 tasarruf sağlıyor.
Yüzde yüz geri dönüştürülebilir, çevreci bir malzemedir. Tamamen doğal, bazalt taşıtdır, içindeki kimyasallarda tamamen yerli ve doğaldır.

Yütsek yapılarda bu sistemi çok rahat kullanılır. Yapıların ağırlıklarını yüzde 60-70 azaltıyoruz. Depremin etkisini düşüyor. İnşaat hzı çok artıyor. Alan kazanıyoruz. Mukavemet değeri 8 kat artmakta.
Depremlere karşı tedbir almakta çok yavaş ilerliyoruz.
Yapılarımızı öncelikle ayakta tutabilecek hale getirmek zorundayız şeklinde konuşmasını noktaladı.

 

Haber: Nihal Özken - Ayşe Nur Ustaoğlu

PİYASALAR