Mobilya sektöründe MDF krizi ne zaman çözülecek?

Mobilya sektörünün önemli hammaddelerinden olan MDF, mumla aranır oldu. Yaşanılan sıkıntının mobilya üretimindeki artış ve ihracattan kaynaklı olduğunu söyleyen İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, yetkililerle görüştüklerini, sorunun en geç 1 buçuk ay içinde çözüleceği müjdesini verdi

Mobilya sektöründe MDF krizi ne zaman çözülecek?

Koronavirüs salgını mobilya sektörünü de vurdu. Mobilya üreticilerinin sektörün temel taşlarından olan MDF hammaddesini bulmakta zorlandığı ifade edilirken, bunun nedeni olarak ise evlerini yenilemek isteyen vatandaşların yoğun talepleri olarak görülüyor. Öte yandan MDF, sunta gibi levha ürünlerinin ihracatındaki artış iddiası da mobilya teslim sürelerinin uzamasına neden oluyor.

İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Hasan Özkoparan, yaşanan sıkıntılı süreçle ilgili bilgi verdi. Üretici ve imalatçıların istedikleri MDF’yi bulmakta zorlandığını ifade eden Özkoparan, “Döviz geçtiğimiz aylarda yüksek olduğu için MDF firmaları tahmin ediyoruz ki yurtdışı bağlantıları yaptılar. Avrupa ve diğer ülkelerde pandemiden dolayı üretimin durması o ülkeleri bize yönlendirdi. Yurtdışı ihracatı başladı. Öte yandan mobilya üretiminde de bir artış var. Dolayısıyla hammaddeye olan talebimiz arttı. Hal böyle olunca da bu sonuçları doğurdu” dedi.

Devlet yetkilileri ile görüştüklerini ve sorunun 1 buçuk ay içerisinde çözüleceğine dair bilgiye ulaştıklarını aktaran İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Özkoparan, fabrikaların ek üretime geçeceği bilgisini de aldıklarını söyledi. 

Hammadde fiyat artışlarından dolayı da sıkıntı içinde olduklarını ifade eden Özkoparan, konuşmasına şöyle devam etti: “Esnafımız, üreticimiz mümkün olduğu kadar bir şey yansıtmamaya çalışıyor. Ama vermiş olduğu sözleri yerine getiremeyince de kötü oluyor. Çünkü siz bir ürün istiyorsunuz ve ben size bir süre veriyorum. Ama ben hammaddeyi bulamadığım için o tarihte aksamalar meydana geliyor. Ayrıca öyle fabrikalar var ki 200-300 kişi birden çalıştırıyor. Sıkıntılar başlayınca hem verdikleri sözleri yerine getirememiş oluyorlar hem de içerdeki elemanlarının yapacakları işleri olmuyor. Sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz.”

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Yayınlayan: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.